FINAL / JUVENTUS – BARCELONA 1-3. Catalanii castiga din nou UCL si fac tripla in acest sezon!

juventus-barcelona

Desi nimeni nu-i dadea nicio sansa in prima parte a sezonul, FC Barcelona a reusit sa castige din nou UEFA Champions League, pentru a patra oara in ultimii noua ani, si a facut din nou ”tripla”, catalanii cucerind si titlul in La Liga, si Copa del Rey, in acest sezon.

Echipa lui Luis Enrique s-a impus meritat, in finala disputata la Berlin, in fata lui Juvents, dupa ce a dominat cea mai mare parte din meci. Ivan Rakitic a deschis scorul inca din minutul patru, dar Barcelona nu a reusit sa mai inscrie pana la pauza, desi a avut numeroase ocazii. Meciul s-a reluat, apoi, in aceeasi nota, dar cei care aveau sa marcheze au fost torinezii, prin Morata, dupa o combinatie foarte buna intre Marchisio, Lichtsteiner si Tevez. Chiar daca Juventus a aratat dupa egalare mai bine, ”FCB” a revenit insa in avantaj dupa nici macar un sfert de ora, dupa ce Luis Suarez a marcat, din apropiere, dupa un sut al lui Messi respins de Buffon. La scurt timp, Neymar a marcat si el, insa golul a fost anulat pentru un hent. Brazilianul avea insa sa se bucure si el de un gol, chiar la ultima faza, cand a punctat pe contraatac.

JUVENTUS: 1 Gianluigi Buffon – 26 Stephen Lichtsteiner, 15 Andrea Barzagli, 19 Leonardo Bonucci, 33 Patrice Evra – 8 Claudio Marchisio, 21 Andrea Pirlo, 6 Paul Pogba – 23 Arturo Vidal, 10 Carlos Tevez, 9 Alvaro Morata.
Antrenor: Massimiliano Allegri.

BARCELONA: 1. Marc Andre ter Stegen – 22 Dani Alves, 3 Gerard Pique, 14 Javier Mascherano, 18 Jordi Alba – 4 Ivan Rakitic, 5 Sergio Busquets, 8 Andres Iniesta – 10 Lionel Messi, 9 Luis Suarez, 11 Neymar Jr.
Antrenor: Luis Enrique.