Warriors castiga dupa prelungiri primul meci al finalei NBA cu Cavs!

steph-curry-warriors-bt-cavsGolden State Warriors a debutat cu dreptul in prima partida a finalei NBA cu Cleveland Cavaliers, jucata in fata propriului public. A fost victorie obtinuta dupa o repriza de prelungiri, scor final 108-100, la incheierea timpului regulamentar tabela inregistrand 98-98.

Pe sferturi a fost 19-29, 29-22, 25-22, 25-22, iar in overtime, 10-2! Desi duelul starurilor Stephen Curry-Le Bron James a fost favorabil celui de-al doilea, cu 44 puncte – 8 recuperari, 6 pase decisive, respectiv 26 puncte, opt recuperari, victoria a revenit echipei gazda, care a gestionat mult mai bine repriza de prelungiri. Pe parcurs, scorul a alternat: 26-13, 36-36, in minutul 16, 48-51, 52-59, 73-73, 80-77, 87-91, 96-93, 98-96, cu 54 de secunde inaintea expirarii timpului regulamentar. Timofei Mozgov a transformat cele doua aruncari libere, stabilind rezultatul primelor 40 de minute.

In prelungiri, Curry si-a condus coechipierii spre victorie, James reusind sa inscrie doar spre finalul celor cinci minute. Kyrie Irving a fost al doilea marcator al invingatorilor, cu 23 puncte, plus sapte recuperari si cinci pase decisive, dar avea sa fie trimis la cabine pentru injurii spre finalul meciului. Au mai inscris, pentru Warriors, Klay Thompson, 21, si Andre Iguodala, 15.

Al doilea joc va avea loc duminica seara tot la Oracle Arena din Oakland.