Roland Garros / UPDATE – Ivanovic – Safarova, prima semifinala pe tabloul de simplu feminin! Tecau si Rojer sunt in careul de asi al probei de dublu, in premiera!

Roland-Garros

UPDATE / De o ora si sapte minute au avut nevoie Tecau si Rojer pentru a se califica, in premiera, in semifinale la dublu, unde se vor duela cu perechea I. Dodig./ M. Melo,  favoriti numarul 3.

UPDATE / Cehoaica Lucie Safarova, 13 WTA, merge se ea in semifinale la Roland Garros, dupa ce a invins-o pe iberica Garbine Muguruza, 20 WTA, in doua seturi, scor 7-6 (7/3), 6-3, urmand sa se dueleze cu sarboaica Ivanovic.

UPDATE / Ana Ivanovic, 7 WTA, detinatoarea titlului in 2008, este prima semifinalista din acest an, scor 6-3, 6-2 in fata ucrainencei Elena Svitolina, 19 WTA, dupa o ora si 17 minute de la primul serviciu.

Azi debuteaza sferturile de finala ale turneului de la Rolanda Garros. Intalnirile dintre elvetienii Roger Federer si Stan Wawrinka, pe tabloul masculin, si dintre Garbine Muguruza si Lucie Safarova, in intrecerea feminina, sunt cele mai interesante partide de azi.

Cei doi elvetieni sunt favortii doi, Federer, respectiv 9, Wawrinka. Iberica Garbine Muguruza este 20-a pe taboul favoritelor, in timp ce cehoaica este al 13-lea cap de serie.

In celelate doua meciuri ce se joaca azi in sferturile Grand Slam-ului francez se intlanesc Ana Ivanovic si Elina Svitolina, la feminin, respectiv Kei Nishikori si Jo Wilfried Tsonga, la masculin.

Sarboaica face unul dintre cele mai bune turnee ale anului la Paris, unde a pornit cu a saptea sansa la castigarea trofeului. Adversara ei de azi, Svitolina este a 21-a favorita. Niponul Nishikori este favorit 5 la Roland Garros, in timp ce singrurul reprezentant al gazdelor ramas in concurs, Tsonga, este al 15-lea favorit la castigarea trofeului.

Tot azi, in proba de dublu a turneului masculin va intra pe teren si perechea formata din Horia Tecau si Jean Julien Rojer. Cei doi, favoriti 5 la Paris, vor juca in sferturile de finala cu dublul format din Vasek Pospisil si Jack Sock. Daca ajunge in penultimul act, dublul romano-olandez va da peste I. Dodig si M. Melo, favotiti 3 ai intrecerii.