Sporting Lisabona a revenit spectaculos si a invins-o pe Braga, la penalty-uri, in finala Cupei Portugaliei

sporting-cp-cupaSporting Clube de Portugal a castigat pentru a 16-a oara Cupa Portugaliei, dupa ce a invins-o, in finala pe Sporting Braga, dupa executarea loviturilor de departajare. Dupa 90 si dupa 120 de minute, scorul a fost 2-2.

Braga a inceput foarte bine meciul de pe Estadio Nacional din Jamor, reusind sa se desprinda la 2-0 dupa nici macar o jumatate de ora. Mai intai, capitanul Eder a deschis scorul, in minutul 16, dintr-un penalty obtinut de Djavan Ferreira, care a fost faultat in careu de Cedric Soares, fundasul lateral al ”leilor” vazand si cartonasul rosu. Apoi, in minutul 25, pe contraatac, Rafa Silva a majorat avantajul echipei sale, care parea ca se indreapta spre trofeu.

Finalul primelor 90 de minute a apartinut insa echipei din Lisabona, care a reusit sa impinga meciul in extra time, Islam Slimani, in minutul 84, dupa o eroare a apararii celor de la Braga, si Fredy Montero, in minutul 90+3, cu putina sansa, restabilind egalitatea. In prelungiri, Mauro Sousa a vazut al doilea galben, in minutul 115, Braga ramanand si ea in zece oameni.

La loviturile de departajare, Alan (Braga) a executat primul si a transformat, dupa care doar jucatorii lui ”SCP” au reusit sa mai inscrie – Adrien, Nani si Slimani, in timp ce Pinto, Eder si Agra nu au reusit sa-l mai invinga pe Rui Patricio.