UPDATE / Alison van Uytvanck, o nuca prea tare pentru Andreea Mitu. Belgianca s-a impus in doua seturi si merge mai departe

alisonUPDATE / Dupa o ora si 10 minute, Andreea Mitu a trebuit sa se recunoasca invinsa de belgianca Alison van Uytvanck, in doua seturi, scor 1-6, 3-6. Alison este prima belgianca calificata in „sferturile” de la Roland Garros, din 2007 incoace, anul cand Justine Henin – Hardenne se impunea pentru ultima data pe zgura pariziana.

UPDATE / A inceput partida dintre Andreea Mitu si belgianca Alison van Uytvanck, la serviciu.

UPDATE 6 / Italianca Sara Errani a trecut de Julia Goerges, scor 6-2, 6-2, si va juca in „sferturi” cu castigatoarea duelului dintre Serena Williams si Sloane Stephens.

UPDATE 5 / Intrerupt duminica seara, la scorul de 3-6, 6-4, duelul dintre Roger Federer si Gale Monfils s-a reluat luni, castiga de cauza avand elvetianul, care si-a acontat si urmatoarele doua seturi, 6-4, 6-1 si va juca in „sferturi” cu conationalul sau, Stanislas Wawrinka.

Tot in „sferturi” a ajuns si David Ferer, care n-a avut ce discuta cu Marin Cilic, ibericul castigand duelul in trei seturi, 6-2, 6-2, 6-4. Urmatorul adversar al ibericului va fi, cel mai probabil, scotianul Andy Murray, care a trecut in trei seturi de francezul Jeremy Chardy.

UPDATE 4 / Lucie Safarova produce surpriza optimilor si o elimina pe Maria Sharapova, in doua seturi, 7-6(3) 6-4. In sferturile de finala, cehoaica o va intalni pe Garbine Muguruza.

UPDATE 3 / Dragos Nicolae Madaras a fost eliminat in primul tur al turneului de simplu juniori, de catre francezul Ugo Humbert, cu 6-4 6-3. Nici Jaqueline Cristian nu a reusit sa treaca de runda inaugurala in competitia fetelor, cedand, cu 6-2 6-3, in fata germancei Katharina Hobgarski.

UPDATE 2 / Garbine Muguruza e a treia sfert-finalista de la Roland Garros, dupa ce a invins-o pe Flavia Pennetta, cu 6-3 6-4. In setul doi, jucatoarea din Spania a revenit, desi a fost condusa cu 3-0 si 4-1.

UPDATE 1 / Lucie Safarova a reusit sa casitge primul set al intalnirii cu Maria Sharapova, in tie-break, cu 7-6(3), desi adversara sa s-a aflat de doua ori la un game distanta de adjudecarea acestuia.

Ziua de luni, 1 iunie, de la Roland Garros, va incepe cu doua optimi de finala care trebuiau sa se dispute ieri, Lucie Safarova – Maria Sharapova, pe Philippe Chatrier, si Flavia Pennetta – Garbine Muguruza, pe Suzanne Lenglen.

Pe ”Central” va urma, apoi, continuarea meciului dintre Gael Monfils si Roger Federer, intrerupt aseara, la 3-6 6-4, dupa care vom putea urmari partidele Serena Williams – Sloane Stephens si Novak Djokovic – Richard Gasquet. Pe a doua arena de la Roland Garros, dupa Pennetta-Muguruza, vor urma intalnirile Murray-Chardy, Sock-Nadal si Kvitova-Bacsinszky.

In ceea ce o priveste pe Andreea Mitu, aceasta va incerca sa o invinga pe Alison van Uytvanck, pentru a se califica in sferturile de finala, in al patrulea meci de pe Terenul numarul 1. Inainte de aceasta partida, vom avea un meci din turneul junioarelor, dupa care vor urma intalnirile Cilic-Ferrer si Errani-Goerges.

In afara Andreei, alti patru romani vor evolua in sapte partide, dupa urmatorul program:

Katarina Srebotnik / Horia Tecau – Maria Jose Martinez Sanchez / Robert Lindstedt, meciul 3, pe terenul 2, in sferturile de finala ale turneului de dublu mixt;

Dragos Nicolae Madaras – Ugo Humbert, meciul 1, pe terenul trei, in primul tur al turneului de simplu juniori;

Jaqueline Cristian – Katharina Hobgarski, meciul 1, pe terenul 4, in primul tur al turneului de simplu junioare;

Usue Maitane Arconada / Nadia Podoroska – Jaqueline Cristian / Viktoria Kuzmova, meciul 3, terenul 9, in primul tur al turneului de dublu junioare;

Jil Teichmann – Elena Gabriel Ruse, meciul 4, pe terenul 10, in turul doi al turneului de simplu junioare;

Aliona Bolsova Zadoinov / Elena Gabriela Ruse – Naiktha Bains / Ines Ibbou, meciul 6, pe terenul 11, in primul tur al turneului de dublu junioare;

Dragos Nicolae Madaras / Louis Wessels – Marko Osmakcic / Juan Jose Rojas, meciul 5, pe terenul 16, in primul tur al turneului de dublu juniori.