Nishikori, Tsonga si Wawrinka sunt primii sfert-finalisti de la Roland Garros

tsonga-vs-berdychDuminica ar fi trebuit sa se desfasoare meciurile de pe jumatatea inferioara de tabloul din optimile de finala de la Roland Garros, atat din turneul masculin, cat si din turneul feminin. Ploaia a data insa planurile organizatorilor peste cap si doar o parte dintre partide s-au jucat.

La masculin, singurul sfert de finala stabilit pana acum este cel dintre Kei Nishikori si Jo-Wilfried Tsonga. Daca japonezul, favorit 5, nu a avut mult de tras in fata rusului Teymuraz Gabashvili, pe care l-a invins cu 6-3 6-4 6-2, francezul, cap de serie numarul 14, a avut mici probleme in fata lui Tomas Berdych. Tsonga a luat destul de usor primele doua seturi, cu 6-3 si 6-2, iar in cel de-al treilea a servit pentru meci la 5-4. Cehul, favorit 4, a avut insa o revenire destul de spectaculoasa, impingand mansa in tie-break, acolo unde a intors, din nou situatia, de la 0-3, pentru a se impune cu 7-5. In setul patru, Berdych a condus cu break si, imediat a avut sansa de a castiga din nou pe serviciul advers si de a face 4-1. Din acel moment, Tsonga a redevenit cel mai bun jucator de pe teren si si-a adjudecat si aceasta mansa cu 6-3, calificandu-se mai departe.

Stan Wawrinka, cap de serie numarul opt, a avut parte de un meci facil cu Gilles Simon, al 12-lea favorit, trecand de acesta cu 6-1 6-4 6-2. Adversarul sau ar putea fi conationalul sau, Roger Federer, insa partida fostului lider mondial, cu Gael Monfils (favorit 13), a fost intrerupta din cauza intunericului la 1-1, la seturi.

In turneul feminin s-au disputat doar doua optimi de finala, Ana Ivanovic si Elina Svitolina invingandu-le pe Ekaterina Makarova (7-5 3-6 6-1) si, respectiv Alize Cornet (6-2 7-6). Cele doua urmeaza sa se intalneasca in sferturi.