Niciodata nu a fost mai aproape de retrogradare, dar tot a reusit sa supravietuiasca. Hamburg ramane in Bundesliga!

hamburg-suporteriIn returul barajului pentru un loc in Bundesliga, Hamburg a castigat cu 2-1 disputa de la Karlsruher si s-a salvat de la retrogradare! Echipa lui Bruno Labbadia a fost condusa pana in minutul 90+1, cand a egalat prin Marcelo Diaz si a trimis meciul in prelungiri. Nicolai Mueller a adus-o pe Hamburg in avantaj cu golul inscris in minutul 114, pentru ca la ultima faza a meciului Karlsruher sa rateze o lovitura de la 11 metri.

Castigatoare a Cupei Campionilor Europeni in 1982 si de sase ori campioana a Germaniei, Hamburg a terminat pe 16 un sezon dezastruos in prima liga germana, in timp ce Karlsruher s-a clasat pe locul 3 in Zweite Buldesliga.

Barajul si-a consumat prima mansa joia trecuta, cand cele doua echipe au terminat la egalitate meciul disputat la Hamburg, scor 1-1. Hamburg n-a retrogradat niciodata in istoria de 127 de ani.

Formariile nou-promovate in Bundesliga sunt Ingolstadt si Darmstadt, ultima evoluand un singur sezon in liga a doua. Marti seara, un alt nume mare al fotbalului german, TSV 1860 Munchen, cauta sa evite un dezastru. Rivala lui Bayern va juca pentru promovare/mentinere in liga a doua cu Holstein Kiel. In tur, la Kiel, scorul a fost 0-0.