Lazio merge in play-off-ul Champions League! Higuain a ratat sansa de a deveni eroul lui Napoli

lazio-vs-napoliCel mai interesant meci al ultimei etape din Serie A a fost cel in care s-a jucat locul trei, cel care duce in preliminariile UEFA Champions League. Pe „San Paolo”, Lazio a reusit sa o invinga pe Napoli, cu 4-2 si sa-si pastreze ultima pozitie de pe podium, in timp ce echipa antrenata pentru ultima data de Rafa Benitez a incheiat pe locul al cincilea, fiind depasita si de Fiorentina.

La pauza, lucrurile pareau clare, intrucat capitolinii conduceau cu 2-0, datorita golului extraordinar al lui Marco Parolo (minutul 33) si a reusitei pe contraatac a lui Antonio Candreva (45+1). La zece minute insa dupa reluare, Gonzalo Higuain a redus din diferenta si, tot el, peste alte noua minute, a egalat situatia. La putine momente dupa, argentinianul a ratat sansa de a deveni eroul napoletanilor. Centralul Rocchi a dat usor penalty pentru gazde, in minutul 75, la un presupus fault al lui Lulic asupra lui Maggio, insa ”Pipita” a sutat peste poarta, de pe punctul cu var. Dupa acea faza, Lazio a revenit in joc si a mai marcat de doua ori, prin Ogenyi Onazi (85) si Miroslav Klose (90+2).

Inainte de a ajunge la Real Madrid, Benitez o lasa, astfel, pe Napoli in afara Ligii Campionilor.

Asadar, intr-un campionat in care Juventus si-a asigurat titlul in urma cu cateva etape si pe care l-a incheiat cu 87 de puncte, AS Roma a incheiat a doua (70 puncte), dupa infrangerea suferita, acasa, 1-2, cu Palermo, Lazio a terminat pe 3 (69 puncte), Fiorentina, dupa 3-0 cu Chievo, pe 4 (64), iar Napoli, pe 5 (63).

Chiar daca a pierdut cu 3-1 in fata lui Sassuolo, Genoa s-a clasat pe 6, cu 59 de puncte, dar, cu toate acestea, ea nu va putea participa in Europa League, locul ei urmand sa fie luat de rivala Sampdoria, a saptea clasata, cu 56 de puncte.

Dupa un sezon dezamagitor in care a terminat pe pozitia a opta (55 puncte), Inter a reusit sa dea pe unul dintre golgeterii campionatului. Mauro Icardi a marcat de doua ori in victoria ”nerazzurrilor”, cu 4-3 in fata lui Empoli, si a incheiat anul competitional cu 22 de goluri in Seria A, tot atatea cate a dat si veteranul Luca Toni. Fostul atacant al lui Bayern a reusit si el sa inscrie o data, in remiza Veronei, de sambata, 2-2 cu campioana Juventus.

Top10-ul a fost completat de Torino (locul 9, 54 de puncte) si AC Milan (52 puncte). Desi a avut un sezon mai slab si decat cealalta echipa din oras, ”Rossoneri” au incheiat anul la fel cum l-au inceput, cu doua victorii, acestia reusinda sa castige, sambata, cu 3-1, la Bergamo, in fata Atalantei.