Roland Garros 2015 / UPDATE – Tecau l-a invins pe Mergea si e in „sferturi” la dublu! Florin a pierdut si la dublu mixt

Ana-Ivanovic-Roland

UPDATE, ora 21:30 / Din pacate, Florin Mergea a fost eliminat si din proba de dublu mixt, unde a facut pereche cu olandeza Michaella Krajicek. Cei doi au fost invinsi de cuplul Marcin Matkowski (Polonia)/Lucie Hradecka (Cehia), cu 4-6, 7-6 (6), 10-6, tot in optimile de finala, dupa o ora si 27 de minute.

UPDATE / Dupa 2 ore si trei munte de la primul serviciu, Horia Tecau si Jean Julian au castigat marele duel impotriva lui Florin Mergea si Rohan Bopanna, in optimile de la Roland Garros, scor 6-3, 6-7, 6-3 si vor juca in „sferturi” cu a doua pereche favorita, V. Pospisil V./J. Sock.

UPDATE / Elena Gabriela Ruse merge in turul doi al turneului de junioare, dupa ce a castigat cu 6-1 6-3, cu Emmanuelle Girard. Mai departe, romanca va juca impotriva elvetiencei Jil Teichmann.

UPDATE / Situatia la seturi s-a echilibrat, dupa ce Mergea si Bopanna s-au impus in tie-break, dupa 56 de minute.

UPDATE / Horia Tecau si Jean-Julien Rojer au castigat primul set in fata lui Florin Mergea si Rohan Bopanna, dupa 28 de minute.

UPDATE / Ana Ivanovic si Elena Svitolina sunt primele doua jucatoare care s-au calificat in sferturile de finala, dupa victorii in fata Ekaterinei Makarova (7-5, 3-6, 6-1), respectiv Alize Cornet (6-2, 7-6).

UPDATE / Dupa aproape trei ore de pauza cauzata de catre ploaie, s-au reluat meciurile de la Roland Garros.

stirea initiala

Horia Tecau si Florin Mergea vor fi din nou adversari pentru a doua oara in 2015 la un Grand Slam. Cei doi se vor intalni astazi, in ziua a opta, de la Roland Garros, in turul al treilea al turneului de dublu masculin. Meciul Jean-Julien Rojer / Horia Tecau (favoriti 5) – Rohan Bopanna / Florin Mergea (favoriti 9) este programat sa inceapa dupa intalnirea Hlavackova/Hradecka – Chan/Medina Garrigues, pe terenul al doilea.

Tot astazi, Mergea va evolua si in competitia de dublu mixt, alaturi de olandeza Michaella Krajicek. Cei doi vor juca, in turul al doilea, impotriva lui Lucie Hradecka si Marcin Matkowski, in al patrulea meci de pe terenul trei.

Duminica vor incepe si turneele juniorilor, acolo unde Romania este reprezentata de Dragos Nicolae Madaras, la baieti, si de Elena Gabriela Ruse (favorita 9) si Jaqueline Cristian, la fete. Ruse si Madaras vor evolua chiar astazi, prima urmand sa o intalneasca pe frantuzoaica Emmanuelle Girard, in al doilea meci de pe terenul 14, in timp ce al doilea va juca impotriva francezului Ugo Humbert, in ultimul joc (al cincilea) de pe terenul 16.

Pe primele doua arene, ”Philippe Chatriere” si ”Suzanne Lenglen” se vor desfasura primele meciuri din optimele de finala, de la simplu. Printre cele mai interesante meciuri sunt cele Tsonga-Berdych, Monfils-Federer si Ivanovic-Makarova.