Moto GP / Lorenzo s-a impus in Marele Premiu al Italiei! Iannone si Rossi au completat podiumul de la Mugello

lorenzo-mugelloJorge Lorenzo (Yamaha) a castigat, duminica, Marele Premiu al Italiei, de la Mugello, a sasea etapa din Campionatul Mondial de Motociclism Viteza. Pe doi s-a clasat Andrea Iannone (Ducati), iar pe 3 Valentino Rossi (Yamaha). A fost al 57-lea succes din cariera si al 36-lea la clasa regina pentru pilotul din Mallorca.

Iannone a plecat din pole-position pentru prima data, reusind un start foarte bun, de pe 2 a plecat Lorenzo, iar de pe 3 celalalt pilot de la Ducati, Andrea Dovizioso, ultimul abandonand cu 9 tururi inainte de finish.

Valentino Rossi (Yamaha) a plecat de pe 8, iar Marc Marquez de pe 13. Campionul mondial en-titre a reusit un start excelent, ajungand dupa doar un tur pe poztia a 3-a. Din pacate, cu 6 tururi inainte de final, Marquez a incercat sa-l depaseasca pe Iannone, dar a facut o greseala, a cazut si a abandonat.

In clasamentul general, Valentino Rossi continua sa conduca cu 118 puncte, urmat de Jorge Lorenzo, 112, Andrea Divizioso, 83, si Andreea Iannone, 81.

Urmatoarea etapa, a 7-a, a Motomondialului de viteza, Marele Premiu al Cataloniei, va avea loc in data de 14 iunie, la Barcelona.