FC Barcelona si MKB Veszprem vor juca finala Ligii Campionilor la handbal masculin!

kielPrima zi a final fourului Ligii campionilor la handbal masculin, gazduit pentru a sasea orara consecutiv de Lanxess Arena din Koln, a atras 19.250 de spectatori. Printre care si 5000 de fani ai echipei maghiare din Veszprem. Au obtinut victorii, ce le-au adus calificarea in finala mare de duminica seara, FC Barcelona, 33-28 (16-14) cu formatia poloneza Vive Tauron Kielce si MKB MVM Veszprem. 31-27 (13-13) cu THW Kiel.

Formatia catalana a controlat jocul, dar adversarii, antrenati de celebrul Talant Dusebaev, au echilibrat partida, egaland pentru prima oara la 20, in minutul 38. Echilibrul s-a mentinut timp de zece minute, moment in care Karabatic, autor a opt goluri pana la final, a adus din nou pe FC Barcelona in avantaj, 27-26. Tabela de marcaj s-a modificat ulterior la 33-27, dupa reusita macedoneanului Lazarov, golgeterul competitiei, 106, pentru ca polonezul Bielecki, principalul marcator al adversarilor sa inscrie ultimul gol al meciului si al saptelea pentru el.

Urmatoarea disputa a inceput in favoarea celor de la THW Kiel, care aveau sa conduca la trei goluri, 5-2, 6-3, 7-4, dar oaspetii au intors rezultatul, 9-8, prin Nagy, in minutul 22. Pana la pauza s-a mers cap la cap, pana la 13-13, dupa care ungurii au preluat initiativa, ajungand la un avantaj de sase goluri, 27-21, cand mai erau 11 minute de joc. Incurajati de public, jucatorii de la THW Kiel s-au apropiat la doua lungimi, 27-29. Diferenta care avea sa fie marita de maghiari in urma dublei lui Lekai. Echipa din Veszprem ajunge dupa 13 ani in finala, revansandu-se in fata germanilor, care-i invinsesera in semifinala de anul trecut, pierzand apoi, la randul lor, impotriva conationalilor de la Flensburg Handewitt.

Suedezul Palmarsson, de la THW Kiel, a fost principalul marcator, 9, urmat de unul dintre sarbii adversarilor, Ilic care, cu cele opt goluri marcate, l-a devansat pe Lazarov in fruntea golgeterilor Ligii Campionilor, 109. A retinut atentia si duelul celor doi portari, Alilovic, de la oaspeti, 15 interventii reusite-Palicka, din echipa gazda, 14.

Cuplajul de duminica va fi deschis de meciul invinselor, Vive Tauron Kielce-THW Kiel, pentru medalia de bronz, urmat de finala ce va opune pe FC Barcelona si MKB MVM Veszprem.