Azarenka, invinsa de Serena, desi a condus-o de mai multe ori. Tecau continua la dublu mixt

victoria-azarenka-kader-nouniVictoria Azarenka a facut un nou meci foarte bun in fata Serenei Williams si a fost aproape sa o elimine pe lidera mondiala inca din turul trei de la Roland Garros. Chiar daca a castigat primul set si a avut avantajul unui break atat in cel de-al doilea cat si in decisiv, bielorusa a pierdut, pana la urma, cu 3-6 6-4 6-2, dupa aproximativ doua ore.

In mansa a doua, ”Vika” a facut break-ul in game-ul al treilea, dar si-a pierdut avantajul in cel de-al optulea, iar apoi si-a cedat din nou serviciul, in chiar ultimul game. In finalul acestui set, bielorusa a avut o disputa si cu arbitrul de scaun, Kader Nouni, in privinta unei mingi date afara de catre unul dintre oamenii de linie. In decisiv, Azarenka a avut 2-0, insa apoi, Serena a reusit o serie de sase game-uri consecutive care i-au adus calificarea in optimi, acolo unde va juca, luni, impotriva conationalei Sloane Stephens.

In turneul de dublu mixt, Horia Tecau si Katarina Srebotnik s-au calificat in sferturile de finala, dupa o victorie cu 6-7(6) 6-3 10-8, in fata favoritilor opt, Martina Hingis si Leander Paes. Mai departe, Tecau si Srebotnik vor juca impotriva Mariei Jose Martinez Sanchez si a lui Robert Lindstedt, fostul partener al romanului.