Arsenal castiga din nou FA Cup, dupa o victorie categorica in fata lui Aston Villa, pe Wembley

arsenal-fa-cupArsenal a castigat finala Cupei Angliei cu 4-0, in fata lui Aston Villa, sambata, pe „Wembley” si si-a adjudecat trofeul pentru a doua oara consecutiv si pentru 12-a oara in istorie, devenind astfel cel mai de succes club din aceasta competitie. Pana acum, „tunarii” imparteau statutul cu Manchester United, ambele avand 11 trofee castigate.

Primul gol al celei de-a 134-a final FA Cup a fost marcat de Theo Walcott, in minutul 40, cu un sut naprasnic, cu piciorul stang, din interiorul careului. 2-0 a facut Alexis Sanchez, in minutul 50, cand a inscris un gol extraordinar, cu un sut de la peste 20 de metri, sub transverasala. Per Metesacker a punctat, apoi, in minutul 62, cu o lovitura de cap in urma unui corner executat de omul meciului, Santi Cazorla, pentru ca Olivier Giroud sa stabileasca scorul final in al treilea minut de prelungiri, francezul deviind, in poarta, centrarea pe jos a lui Alex Oxlade-Chamberlain.

Incepand cu acest sezon, finalista cupei nu va mai juca in Europa League in cazul in care pierde in fata unei echipe calificate in Champions League, datorita clasarii din campionat. Astfel, in conditiile in care, sub privirile unui dintre cei mai importanti fani ai sai, Printul William, a cedat in acest ultim act, Aston Villa nu va merge in a doua competitie continentala. Locul va fi luat de catre a saptea formatie din Premier League, Southampton.