Roland Garros 2015 / Irina Begu – Petra Kvitova, duel aprig in turul 3. Andreea Mitu a produs surpriza in fata Pliskovei. Tecau si Rojer sunt deja in „optimi”

begu-rg

UPDATE / Florin Mergea s-a calificat in turul al doilea la dublu mixt, dupa ce, alaturi de olandeza Michaella Krajicek, a castigat in fata Elenei Vesnina si a lui Nenad Zimonjic, favoriti numarul trei, cu 4-6 7-6(2) 10-8. Lucie Hradecka si Marcin Matkowski vor fi urmatorii adversari ai celor doi.

UPDATE / Elena Bogdan si Vladimira Uhlirova au fost eliminate inca din primul tur, la dublu feminin, de catre Stephanie Foretz si Amandine Hesse, cu 7-5 6-4.

UPDATE / Alexandra Dulgheru si Magdalena Rybarikova merg mai departe in turneul de dublu feminin de la Roland Garros, dupa ce au castigat cu 6-3 4-6 6-3, in fata perechii Mona Barthel / Mandy Minella. Romanca si slovaca le vor intalni, in turul al doilea, pe ibericele Silvia Soler-Espinosa si Maria-Teresa Torro-Flor.

UPDATE / Andreea Mitu a reusit sa o elimine pe a 12-a favorita de la Roland Garros, Karolina Pliskova, dupa doua ore si 20 de minute. Romanca s-a impus cu 2-6 7-6(5) 6-4, dupa ce, in decisiv, a condus cu 5-2 si a ratat si trei mingi de meci. Urmatoarea adversara a Andreei va fi Francesca Schiavone, cea care a invins-o pe Svetlana Kuznetsova, cu 10-8 in decisiv.

UPDATE / Andreea Mitu a egalat situatia in meciul cu Karolina Pliskova. Romanca s-a impus cu 7-5 in tie-break-ul setului 2.

UPDATE / Numarul 30 mondial a inchis meciul cu un set la zero in fata Anei Konjuh si merge in turul 3, unde se va reintalni cu Petre Kvitova. Cele doua se vor duela din nou, la aproximativ o luna, dupa ce  s-au aflat fata si in sferturile de finala de la Madrid! Cehoaica s-a impus atunci cu 7-5, 6-3, dupa care avea sa castige si trofeul.

UPDATE / Horia Tecau si Jean Julien Rojer au incheiat socotelile cu americanii Johnson si Querrey si s-au calificat in optimile de finala, dupa numai 52 de minute, scor 6-4, 6-0! In aceasta faza, Tecau il poate infrunta chiar pe parnerul sau din Cupa Davis, Florin Mergea. Acesta din urma si coechipierul sau Bopanna vor juca probail vineri impotriva perechii Krajicek / Young.

UPDATE / Irina Begu si-a adjudecat primul set cu croata Ana Konjuh, scor 6-2, dupa 43 de minute. Cu exceptia game-ului 5, romanca n-a avut emotii in acest prim act.

UPDATE / Horia Tecau si Jean Julie Rojer au avut nevoie de doar 29 de minute pentru a castiga primul set in fata perechii americane Johnson / Querrey, scor 6-4.

UPDATE / Karolina Pliskova s-a impus cu 6-2 in primul set disputat cu reprezentanta noastra, Andreea Mitu, in numai 21 de minute.

Chiar daca doua dintre cele mai in forma jucatoare au parasit zgura pariziana, romanii au in continuare sanse sa faca rezultate mari la Paris. Tecau si Mergea pot ajunge, in competitia de dublu, in fazele finale ale turneului, dar si Irina Begu poate bifa in capitala Frantei cel mai bun rezultat intr-un turneu de Grand Slam.

Astfel, la simplu, Irina-Camelia Begu si Cristina-Andreea Mitu vor evolua, joi, in turul secund la Roland Garros. Begu, cap de serie numarul 30 si locul 30 WTA, va evolua in cel de-al doilea meci de pe terenul 5 impotriva sportivei croate Ana Konjuh, pozitia 94 in ierarhia mondiala. In deschidere, de la ora 12:00, va avea loc intalnirea dintre Sesil Karatantseva (Bulgaria) si Irina Falconi (SUA).

Andreea Mitu, locul 100 WTA, va juca impotriva Karolinei Pliskova (Cehia), a 12-a favorita a competitiei si pozitia 12 in clasamentul mondial, in cel de-al doilea meci al zilei de pe terenul 2. In prima partida de pe aceasta arena, de la ora 12:00, va avea loc meciul Marin Cilici (Croatia, nr.9) – Andrea Arnaboldi (Italia).

La dublu, perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda), cap de serie numarul 5, va intalni, in turul doi, cuplul american Steve Johnson/Sam Querrey, in cel de-al doilea meci de pe terenul 9.

In proba de dublu feminin, perechea Alexandra Dulgheru/Magdalena Rybarikova (Romania/Slovacia) va juca in cel de-al treilea meci de pe terenul 11, impotriva cuplului Mona Barthel/Mandy Minella (Germania/Luxemburg).

In meciul patru de pe terenul 16, perechea Elena Bogdan/Vladimira Uhlirova (Romania/Cehia) va intalni cuplul francez Stephanie Foretz/Amandine Hesse.

In fine, la dublu mixt, perechea Florin Mergea/Michaella Krajicek (Romania/Olanda) va intalni, in runda inaugurala a probei, cuplul Elena Vesnina/Nenad Zimonjici (Rusia/Serbia), cap de serie numarul 3, in ultimul meci de pe terenul 14.