Golden State Warriors, a doua finalista a NBA, dupa 4-1 cu Houston Rockets!

golden-stateGolden State Warriors a valorificat din nou avantajul propriei arene din Oakland, impunandu-se cu 104-90 (52-46) in fata lui Houston Rockets in al cincilea meci din finala Conferintei de Vest a NBA. Victorie, in urma careia se califica in ultimul act pentru desemnarea campioanei, dupa o pauza de 40 de ani, cand cucerea titlul. Unde va intalni pe Cleveland Cavalliers, invingatoare in Est, 4-0 cu Atlanta Hawks..

Stephen Curry a fost din nou MVP-ul partidei cu 26 de puncte, opt recuperari si sase pase decisive, anuntand o serie de dueluri de zile mari cu starul Le Bron James, de la Cleveland Cavalliers. L-au secondat Harrison Barnes, 24 si Klay Thompson, 20, impreuna cu care a castigat sferturile al doilea, 35-24 si al patrulea, 30-24, la diferente ce aveau sa fie decisive.

Oaspetii au fost mai buni doar in primul sfert, 22-17, al treilea incheindu-se nedecis, 22-22. Din randurile lor s-au remarcat Dwight Howard, 18 puncte-16 recuperari, double-double, Jason Terry, 16 si Corey Brewer, 16. Deoarece a ocupat primul loc in sezonul regulat al Conferintei de Vest, spre deosebire de adversari, clasati pe pozitia a doua in Est, Golden State Warriors va fi gazda primelor doua partide ale finalei, in zilele de 4 si 7 iunie.

Urmatoarele doua vor fi pe terenul celor de la Cleveland Cavalliers, Quicken Loans Arena, pe 9 si 11 iunie. Daca va fi nevoie, se vor mai desfasura meciuri la 14 iunie, in fieful lui Warriors, 16 iunie, la Cavs si 19 iunie, din nou la Warriors. Titlul va reveni echipei care castiga patru intalniri.