FINAL / Dnipro – Sevilla 2-3. Andaluzii isi pastreaza trofeul si merg direct in grupele Ligii Campionilor!

dnipro-sevilla-finalaMiercuri, de la ora 21:45, la Varsovia, s-a disputat finala Europa League 2015 intre Dnipro si Sevilla. Pe langa trofeu, cele doua echipe au luptat si pentru dreptul de a accede direct in Liga Campionilor, dupa ce UEFA a introdus aceasta regula in acest sezon.

Sevilla e prima echipa care castiga patru trofee in aceasta competitie, surclasand echipe ca Juventus, Inter Milano si Liverpool, care s-au oprit la trei. Columbianul Bacca a fost cel mai bun jucator al meciului, cu doua goluri marcate in acest meci. Pentru Dnipro a fost cel mai de succes sezon din istoria participărilor în cupele europene.

Scorul a fost deschis de ucraineni, prin Kalinic, in minutul 7, dupa ce cu cateva secunde mai devreme, in celalat careu, Reyes fusese faultat, dar centralul Martin Atkinson a lasat jocul sa continue. Andaluzii au reusit sa se trezeasca relativ repede si, dupa cateva sarje ofensive periculoase, au lovit de doua ori, minutele 28 si 31, prin polonezul Krychowiak si Bacca. Numai ca, inainte de pauza, Rotan l-a executat pe Rico cu o executie de la 20 de metri, lateral stanga, dintr-o faza fixa.

Partea a doua a fost mai putin spectaculoasa, dar ocazii au fost. Inainte de a intra in ultimul sfert de ora, Bacca a fost gasit excelent de Vitolo si l-a executat inca o data pe portarul Boyko, poate cel mai bun om al echipei ucrainene, si a stabilit scorul final.

ECHIPELE CARE AU EVOLUAT

Dnipro: Boyko – Douglas, Cheberyachko, Fedetskyi, Rotan, Fedorchuk, Matos, Kankava, Konoplyanka, Matheus, Kalinić
Antrenor: Myron Markevych

Sevilla: Rico – Carriço, Trémoulinas, Kolodziejczak, Mbia, Banega, Krychowiak, Reyes, Vitolo, Vidal, Bacca
Antrenor: Unai Emery