Lazio a pierdut in derby della Capitale si a trimis-o pe AS Roma direct in grupele Ligii Campionilor!

tottiiDupa disputarea ultimei partide din penultima etapa a campionatului italian, AS Roma si-a asigurat locul doi si prezenta direct in grupele UEFA Champions League! Lazio – AS Roma s-a terminat 1-2.

Ultimele 20 de minute au fost cele mai disputate: Roma a deschis scorul prin Iturbe din pasa lui Ibarbo (73′), insa avantajul echipei lui Rudi Garcia a fost anulat 8 minute mai tarziu, prin rezerva Djordjevic (81′).

Dupa doar patru minute, Roma si-a asigurat victoria, prin golul marcat de Yanga Mbiwa, dupa o lovitura libera executata de Pjanic (85′). La Lazio, fundasul Stefan Radu nu a evoluat, fiind accidentat.

A fost al cincilea derby della Capitale fara esec pentru Roma. Lazio va juca pentru locul trei in ultima runda pe San Paolo din Napoli, unde are nevoie de o remiza. Un succes al gazdelor i-ar duce pe Higuain&Co la egalitate de puncte cu Lazio si le-ar asigura acestora locul trei si prezenta in preliminariile Ligii.

La inceputul partidei, fanii celor de la Lazio nu s-au dezmintit si, ca de fiecare data, au pus la punct o coregrafie absolut impresionanta.