CSM Bucuresti, noua campioana a Ligii Nationale feminine

csm-campioanaCSM Bucuresti a castigat titlul national la handbal feminin. Formatia bucuresteana a castigat si al doilea meci al finalei disputat la Baia Mare, pe terenul fostei campioane. Bucurestencele au facut o prima repriza remarcabila, pe care au incheiat-o cu 11-6. A fost o repriza in care CSM-ul s-a aparat extraordinar si a avut un portar la inaltime, cu 10 parade. Gazdele nu au reusit sa inscrie in utlimele 12 minute ale primei reprize, iar in repriza secunda au reusit doar sa reduca din diferenta de 5 goluri.

Elevele lui Mette Klit s-au impus in final cu 20-17 si au astigat finala cu 2-0 la general, dupa ce au castigat si meciul tur cu 23-22. CSM-ul va juca in sezonul viitor in Liga Campionilor. Si HCM-ul poate ajunge in grupele Ligii, putandu-se inscrie in turneul preliminar.

Tot in aceasta seara, in aceeasi sala din Baia Mare se joaca si al doilea meci al finalei masculine, intre reprezentantele acelorasi cluburi. Baimarenii s-au impus la Bucuresti sin primul meci cu CSM si este mare favorita sa castige titlul de campioana.