SuperLiga Nationala de Rugby / UPDATE – Stiinta Baia Mare a invins la Cluj

olimpia-steaua-rugbyUPDATE / Campioana Superligii la rugby, CSM Stiinta Baia Mare a invins la Cluj, pe CSU Prodvinalco, cu 39-18, intr-un meci din etapa a noua. Baimarenii au reusit 5 eseuri si au intrat astfel si in posesia punctului ofensiv.

In clasament, Timisoara Saracens RCM-UVT ocupa primul loc, cu 33 de puncte, fiind urmata de CSA Steaua Bucuresti, 26 p (8 j), CSM Olimpia Bucuresti, 19 p (8 j), CSM Stiinta Baia Mare, 16 p (6 j), CS Dinamo, 13 p (9 j), U Cluj, 7 p (8 j).

CSM Olimpia Bucuresti a invins-o pe CSA Steaua Bucuresti cu scorul de 42-23 (22-23), sambata, in Ghencea, in primul meci din etapa a 9-a a SuperLigii CEC Bank la rugby. In tur, partida s-a terminat 13-13.
Oaspetii au reusit o repriza secunda remarcabila, dupa ce s-au vazut condusi la pauza si au obtinut si punctul bonus ofensiv, gratie celor cinci eseuri marcate. Tongalezul Okati Atelea (CSM Olimpia Bucuresti) a fost desemnat cel mai bun jucator al partidei.

In clasament, pe primul loc se afla Timisoara Saracens RCM-UVT, cu 28 puncte (8 jocuri), urmata de CSA Steaua Bucuresti, 26 p (8 j), CSM Olimpia Bucuresti, 19 p (8 j), CS Dinamo, 13 p (8 j), CSM Stiinta Baia Mare, 11 p (5 j), U Cluj, 7 p (7 j).

Sambata vor mai avea loc partidele CS Dinamo Bucuresti — Timisoara Saracens RCM-UVT (stadion Florea Dumitrache, ora 13:00) si CS U Prodvinalco Cluj — CSM Stiinta Baia Mare (Parc Iuliu Hatieganu, ora 15:00).