Simona Halep a castigat meciul de debut la editia 2015 de la Roland Garros. Romanca invins-o in doua seturi pe Evghenia Rodina

Simona-Halep-Roland-GarrosUPDATE / Simona Halep si-a respectat statul de favorita 3 la Roland Garros si a castigat partida din primul tur cu Evghenia Rodina. Desi scorul a fosr destul de strans, a treia favorita de la Paris nu a fost in pericol sa piarda controlul jocului. Romanca castiga primul set destul de greu, cu 7-5, dupa ce a condus cu 4-1. Rusoaica a revenit spectaculos, a egalat la 5, insa romanca avut stapanire de sine si a inchis primul set castigandu-si serviciul la 0. Setul doi a fost  si el echilibrat, Simona impunandu-se in final cu 6-4. In turul doi, Halep o va intalni pe invingatoarea dintre Lucic-Baroni si Lauren Davis.

Simona Halep va deschide baul pentru romancele prezente la Roland Garros. A treia favorita a intrecerii va juca primul meci pe arena centrala, Philippe-Chatrier, impotriva rusoaicei Evghenia Rodina, a 91-a jucatoare a lumii, intr-un meci ce va incepe la ora 12:00.

Halep a jucat finala anul trecut pe zgura pariziana, unde a fost invinsa de Maria Sharapova, iar specialisti o vad din nou cu sanse chiar la tilu.

Simona se simte pregatita pentru o noua performanta si spera chiar sa castige primul titlu de Grand Slam din cariera.

„E un nou turneu, un nou obiectiv, meciuri noi. Simt ca sunt pregatita pentru Roland Garros. Am amintiri frumoase de anul trecut si sper sa repet ce am realizat atunci sau chiar mai mult”, a declarat Halep coform site-ului oficial al competitiei.