Real a incheiat in forta un sezon in care nu a cucerit niciun trofeu. Cristiano Ronaldo a cucerit titlul de golgheter in Primera, iar Odegaard a debutat in tricoul „galacticilor”

ronaldo-odegaardReal Madrid a incheiat sezonul din Primera cu o noua victorie imprsionanta, insa doar una de consolare, madrilenii ramanand fara niciun trofeu castigat in acest sezon. „Galacticii” s-au impus in fata celor de la Getafe cu 7-3, dupa un meci spectacol.

Cristiano Ronaldo a fost din nou in centrul atentiei, portughezul marcand de trei ori in prima repriza. Portughezul a deschis scorul n minutul 13. Oaspetii au revnit insa in joc si au intors surprinzator rezultatul in doar 3 minute. Rapsunsul a venit tot de la Ronald, care a mai inscris de doua ori pana la pauza. Getafe a mai avut insa un cartus, scorul pauzei fiind 3-3. Repriza secunda a apartinut in totalitate madrilenilor, care au mai inscris de patru ori prin Chicharito, James Rodriguez, Jese si Marcelo.

In minutul 57 al partidei, Ronaldo a fost inlocuit de Odegaard, care a devenit astfel cel mai tanar debutant pentru Real in La Liga.

Ronaldo a cucerit al treile atitlu de golgheter in La Liga

Autor al unui hattrick in meciul cu Getafe, Cristiano Ronaldo a ajuns astfel la 48 de reusite in campionat in acest sezon, castigand astfel un nou titlu de golgheter in Spania, al treilea de la venirea la Madrid. Lusitanul si-a depasit si recordul de goluri reusite intr-u sezon, 61, vechea performanta a sa datand din sezonul 2011/2012, cand a reusit 60 de goluri.

Ronaldo a mai bifat un recor, acesta reusind a opta tripla din acest sezon in La Liga, egaland recordul lui Messi din sezonul 2011-2012. Portughezul are 27 de „triple” in campionatul spaniol, cele mai multe din istorie. Ronaldo are acum 34 de hattrick-uri in cariera.