La ultimul meci al lui Gerrard in tricoul lui Liverpool, „cormoranii” s-au facut de ras la Stoke

gerardIn ultima etapa din Premier League, la meciul de adio al lui Steven Gerrard, Liverpool a fost invinsa de modesta Stoke, in deplasare, scor 1-6! Stevie G si-a incheiat contractul si va juca in MLS in sezonul viitor, unde ii va avea ca adversari pe Lampard sau David Villa.

Diouf (2), Walters, Adam, Nzonzi si Crouch au marcat golurile gazdelor, in timp ce pentru Liverpool a punctat Gerrard, in minutul 70.

Niciodata in cariera sa, atunci cand a fost pe teren, Gerrard nu a fost invins intr-o asemena maniera. De altfel, Liverpool nici nu a incasat 5 goluri in Premier League cand Gerrard a fost pe teren. Ultima data cand Liverpool a primit peste cinci goluri in prima repriza, intr-un meci oficial, se intampla pe 28 decembrie 1957, intr-un meci cu Cardiff, in liga secunda.

Fanii lui Liverpool i-au dedicat mai multe bannere la meciul cu Stoke, acesta fiind aplaudat la scena deschisa atat in momentul marcarii golului cat si la final.

Campioana Angliei: Chelsea

Echipele care merg in Liga Campionilor: Chelsea, City, Arsenal (toate în grupe), United (în preliminariile Ligii)
Echipele care merg in Europa League: Tottenham, Liverpool, West Ham (pe locul UEFA pentru Fair Play), Aston Villa sau Southampton (Aston Villa joacă finala Cupei Angliei cu Arsenal. Daca invinge, merge in Europa League. Daca pierde, merge Southampton, locul 7 in Premier League)
Echipe care au retrogradat: Hull, Burnley, QPR