Darmstadt, la a doua promovare consecutiva! Karlsruhe va fi adversara lui Hamburg de la baraj

sv-darmstadtUltima etapa din 2. Bundesliga s-a desfasurat duminica, iar in rezultatelor inregistrate, SV Darmstadt 98 a obtinut promovarea directa in prima divizie, la doar un an dupa ce urca din 3. Liga. 1981-1982 a fost ultimul sezon in care aceasta echipa a evoluat in Bundesliga.

In runda finala, Darmstadt a dispus de FC St. Pauli, cu 1-0, datorita golului lui Kempe, din minutul 71, din lovitura libera. Astfel, formatia din Landul Hessen a incheiat sezonul cu 59 de puncte, la cinci in urma castigatoarei ligii secunde, FC Ingolstadt 04.

Pe locul trei, cel care duce in play-off, s-a clasat Karlsruher SC, victorioasa in fata lui 1860 Munchen, cu 2-0. KSC are astfel ocazia de a reveni in Bundesliga dupa o pauza de sase ani, dar pentru asta va trebui sa o devanseze pe Hamburger SV intr-o dubla mansa.

In zona retrogradarii s-a dat, de asemenea, o batalie apriga. Deja picata inaintea acestei etape, VfR Aalen va fi urmata in 3. Liga de Erzgebirge Aue, care n-a obtinut decat un 2-2 la Heidenheim, dupa ce a fost condusa cu 2-0. Aue a incheiet la egalitate cu 1860 Munchen, dar bavarezii au avut un golaveraj mai bun.

Din divizia a treia au promovat Arminia Bielefeld si MSV Duisburg, in timp ce Holstein Kiel va disputa barajul cu ”1860”.