Victorii impartite in debutul finalelor Ligii Nationale!

csm-hcmCuplajul handbalistic de vineri seara al primelor meciuri din finalele Ligii Nationale feminine si masculine a atras la Polivalenta bucuresteana peste 4000 de iubitorii ai acestui frumos sport, care a adus atatea satisfactii Romaniei. Printre acestia s-au aflat si aproape 250 de suporteri baimareni, 35 fiind studenti, veniti sa-si incurajeze echipele favorite in confruntarile cu formatiile CSM Bucuresti. Castig de cauza au avut pana la urma fetele, pregatite la Bucuresti de daneza Mette Klit, invingatoare cu 23-22 (13-11) si baietii de la HCM Minaur Baia Mare antrenati de conationalul Lars Walthe, care s-au impus la doua goluri, 26-24 (15-12).

Ambele partide au oferit un show agreat de public. Prima, controlata pe rand de cele doua teamuri: 5-2 pentru HCM, 6-5 in favoarea bucurestencelor, care s-au desprins la 18-15 si 20-17, in minutul 46, oaspetele restabilind egalitatea dupa cinci minute. Intr-un final dramatic, suedeza Torstensson
principala marcatoare a gazdelor, 5, alaturi de brazilianca Rodrigues, 5, a marcat golul victoriei, cand mai erau 55 de secunde. Au mai inscris Da Silva, 4, Martin, 3, Bazaliu, 2, Curea 2, Facchinello, 2. De la maramuresence au marcat Do Nascimento, 5, toate de la 7 metri, Ardean, 5, Makeeva, 3, Davidenko, 3, Nechita, 2, Abbingh, 2, Herrem, 1 si Geiger, 1. La conferinta de presa de dupa meci, portarul brazilian Mayssa Pesoa, pivotul Oana Manea si antrenoara Mette Klit, respectiv Gabriela Szucs, Paula Ungureanu si tehnicianul sloven Tone Tiselj au raspuns intrebarilor jurnalistilor. A reiesit, printre altele, ca bucurestencele si-au dorit mai mult victoria si ca niciunea dintre echipe nu se teme de cealalta. Chiar daca urmatoarele doua intalniri vor avea loc in sala din Baia Mare, unde HCM e neinvinsa in campionat, avand de partea sa si suportul publicului. Cine va gestiona mai bine jocurile va avea castig de cauza, a fost concluzia generala. Am mai retinut dorinta Oanei Manea, revenita dupa o lunga accidentare, de a juca din nou in Liga Campionilor.

Si meciul baietilor s-a derulat cu ambele echipe la conducere. Scorul a evoluat astfel: 9-2 pentru maramureseni, in minutul 12, , 9-7, cinci minute mai tarziu, 15-15 la sase minute dupa pauza, 21-17 in favoarea gazdelor, 22-22, cu sapte minute inaintea finalului, 23-23, 26-23, in contul oaspetilor, cu trei goluri consecutive ale lui Malmagro, 26-24. Au punctat cate sapte jucatotri de la fiecare echipa: Sadoveac, 8, Malmagro, 5, Pribanic, 4, Eklemovic, 3, Fotache, 3, Bera, 2, Sabou, 1, de la invingatori, Marijanac, 6, Constantinescu, 5, Negru, 5, Milosevic, 4, Rotaru, 2, Simovic, 1 si Novanc, 1, de la bucuresteni.

Urmatoarele jocuri vor avea loc in ziua de 26 mai, tot in cuplaj, la arena „Lascar Pana” din Baia Mare, de la ora 19,00 si, daca va mai fi cazul, doua zile mai tarziu, in aceeasi locatie. Devine campioana formatia care castiga doua meciuri din trei.

Sursa foto: prosport.ro