Maxim a pasat decisiv la golul care a salvat-o pe Stuttgart de la retrogradare. Cine a retrogradat si cine merge in cupele europene

maxim-pasa-de-golRezerva in acest sezon la Stuttgart, Alexandru Maxim a fost decisiv un obtinerea victoriei de la Padeborn, scor 2-1, sambata, in ultima etapa din Bundesliga, care ii mentine pe ”svabi” in prima liga si pentru sezonul urmator!

In partida cu ultima clasata, Maxim a fost introdus in minutul 69, la scorul de 1-1. Vucinovici deschisese scorul pentru gazde in minutul 4, in timp ce Didavi egalase in minutul 36. Mijlocasul roman si-a facut insa rapid simtita prezenta si, dupa numai trei minute, i-a pasat decisiv lui Ginczek, care a driblat portarul si a inscris.

Hamburg, singura echipa din Bundesliga care nu a evoluat niciodata in liga secunda, a terminat din nou, la fel ca anul trecut, pe locul 16, care duce la baraj. Hamburg va juca pentru ramanerea in prima liga impotriva lui Karslruhe sau Kaiserslautern, echipele care au cele mai multe sanse sa termine pe locul 3 in Zweite Bundesliga.

Freiburg, care a pierdut in deplasare la Hannover, scor 1-2, a terminat pe locul 17, retrogradand, impreuna cu ocupanta locului 18, Paderborn.

Bayern, deja campioana, a trecut cu 2-0 de Mainz. Wolfsburg, care a remizat, in deplasare la Koln, scor 2-2, a terminat pe locul 2, urmand a juca in grupele UEFA Champions League. A treia echipa care va ajunge direct in grupele UCL este Borussia Monchengladbach, care, chiar daca a pierdut acasa, cu 1-3, in fata lui Augsburg, avea deja locul 3 asigurat.

Pentru Ausgsburg, victoria de la Monchengladbach inseamna urcarea pe locul 5 si inclusiv un loc automat in grupele UEFA Europa League. Leverkusen, care a pierdut cu Frankfurt, in deplasare, scor 1-2, va juca in preliminariile UCL, in timp ce Schalke va juca in preliminariile Europa League.

Ultima echipa care merge in Europa League este Borussia Dortmund, invingatoare cu 3-2 in fata lui Werder Bremen, deoarece galben-negrii sunt calificati in finala Cupei Germaniei, pe care o vor juca impotriva lui Wolfsburg. Daca o castiga, preiau locul de Europa League dedicat Cupei. Daca o pierd, merg de pe locul 7, deoarece Wolfsburg si-a asigurat prezenta in Liga Campionilor. Conform ultimelor reglementari UEFA, finalistele cupelor nu mai merg in Europa League, ci doar castigatoarele. Daca echipa care ia Cupa si-a asigurat deja loc de cupa europeana prin pozitia din campionat, in Europa League merge si prima echipa care se afla sub ultimul loc care duce in cupele europene. Adica locul 7 in acest caz, pe care se afla acum Dortmund.

Echipe retrogradate: Freiburg, Paderborn
Echipa care merge la baraj: Hamburg
Echipe care merg in Liga Campionilor: Bayern, Wolfsburg, Monchengladbach (toate in grupe), Leverkusen (in preliminarii)
Echipe care merg in Liga Europa: Augsburg, Schalke, Borussia Dortmund