Warriors, a doua victorie in fata lui Rockets, in finala Conferintei de Vest a NBA!

warriors-rocketsGolden State Warriors a obtinut o victorie la limita, 99-98 (55-55) in meciul cu numarul 2, de pe teren propriu, din confruntarea cu Houston Rockets, contand pentru ultimul act al Conferintei de Vest a NBA. Succes pastrat cu 6,9 secunde inainte de incheierea partidei de la Oracle Arena din Oakland.

Dupa un prim sfert castigat de gazde, 36-28, a urmat replica oaspetilor, 27-19, care au stabilit rezultatul egal dinaintea pauzei mari. Rockets a preluat pentru putina vreme conducerea, 65-59, Warriors trecand in avantaj, 75-71 si apoi 94-86, cand mai erau trei minute. Au urmat 96-89 si 98-90, cu 1,39 secunde pana la incheierea timpului regulamentar. Howard a reusit ultima zvacnire a echipei aflate in deplasare, 98-99, dar Harden, dupa o recupeare defensiva, a pierdut mingea in fata lui Thompson si Iguodala, iar avantajul minim al lui Golden State s-a mentinut

Din randurile lui Warriors s-au distins Stephen Curry, 33 de puncte, 15 in primele zece minute, Andrew Bogut, 14 si opt recuperari, Kyrie Thompson, 13, opt recuperari, patru pase decisive, Draymond Green, 12-8-7. De la adversari au iesit in evidenta James Harden, cosgeterul partidei, 38, plus 10 recuperari, noua pase decisive, double-double, aproape de un triplu si Dwight Howard, 19-17, de asemenea double-double.

Partida urmatoare se va desfasura sambata seara, la Houston, unde o noua reusita a celor de la Warriors le-ar facilita calificarea in marea finala. Al patrulea joc e programat in aceeasi sala.