Echipele tarii noastre, in sferturile Mondialelor de popice din Germania!

popiceInvingatoare si in meciurile cu numarul 3 din faza grupelor echipele de popice ale Romaniei vor evolua in sferturile de finala din cadrul Mondialelor gazduite de micuta localitate germana Speichersddorf.

La feminin, in grupa A, a fost o victorie impotriva Austriei cu 6-2 (3444-3407 popice doborate), la care au contribuit, indeosebi, Cristina Samson, 605 si Luminita Dogaru, 580. Infrangere care a consolidat pozitia fetelor noastre, dar care, coroborata cu succesul la scor, 8-0 al italiencelor, in fata ultimei clasate, Danemarca, le-a urcat pe acestea pe pozitia secunda, ce le-a asigurat prezenta, alaturi de romance, in faza urmatoare. Si baietii au jucat in grupa cu prima litera din alfabet, reusind sa se impuna fara dubii, 7-1 (3780-3588) in duelul cu principala adversara, Polonia. Patru jucatori au depasit cifra 600, in ordine, Ion Cercel, 674, Nicolae Lupu, 666, Petrut Mihalcioiu, 621 si Manel Manea, 617. Ambele vor juca in sferturi.

Unde, echipa feminina a Romaniei va intalni Croatia, iar cea masculina va juca impotria nationalei tarii gazda, Germania. Celelalte partide din lupta pentru medalii: Ungaria-Cehia, respectiv, Polonia-Serbia.