Matel a castigat Cupa Croatiei si a realizat eventul cu Dinamo Zagreb

matel-dinamo-zagrebDinamo Zagreb, echipa pentru care evolueaza Alexandru Matel, a realizat eventul in acest sezon, dupa ce si-a adjudecat si Cupa Croatiei in urma victoriei cu RNK Split, la penalty-uri.

Dinamo Zagreb a invins cu 4-2 la penalty-uri (0-0 dupa prelungiri), dupa un meci in care RNK a incheiat in zece oameni. Nino Galovic a fost eliminat in prima repriza de prelungiri, urmat de antrenorul echipei din Split, pentru proteste.

La penalty-uri, Marko Rog si Slavko Blagojevic au ratat de la RNK Split, in timp ce de la Dinamo au marcat Angelo Henriquez, Jeremy Taravel, Josip Pivaric si Paulo Machado. Pentru RNK au inscris Barbaric si Mrsic.

Alexandru Matel, care a fost rezerva si nu a prins niciun minut pe teren, a declarat pentru www.dolcesport.ro: „Am avut un sezon fantastic. Sunt extrem de bucuros, iar in acest moment am o singura dorinta: sa fiu convocat in continuare la echipa nationala si sa am evolutii foarte bune„.

Dinamo a cucerit un nou titlu, al zecelea consecutiv (17 in total), si si-a trecut in palmares a 13-a Cupa a Croatiei.