Cavalliers se impune in fieful lui Hawks la debutul finalei Conferintei de Est a NBA!

CavsCu Le Bron James si JR Smith, in zi de gratie, autori a 59 de puncte, Cleveland Cavalliers a pasit cu dreptul in finala Conferintei de Est a NBA, triumfand pe terenul Atlantei Hawks, scor 96-89 (51-51). Un meci care s-a decis, practic, in sfertul al treilea.

In mai putin de un minut din acest sfert tabela de marcaj s-a modificat la o diferenta de 18 puncte, 85-67, in favoarea echipei care evolua in deplasare. Eforturile gazdelor de a se apropia, cat de cat, s-au materializat abia cand mai erau doar 57,2 secunde, 87-91. Insuficient pentru a-si apropia victoria, cei de la Cavalliers desprinzandu-se dupa slam dunkul si aruncarile libere transformate de James. Teague a reusit apoi un lay up in favoarea celor de la Hawks, iar Shumpert a pus capat jocului, in urma a doua lovituri libere.

Le Bron James a marcat 31 de puncte, la care s-au adaugat opt recuperari si sase pase decisive, JR Smith l-a urmat cu 28-8-3, al treilea marcator al invingatorilor fiind Tristan Thompson, 14-10. Gazdele au contat, in special, pe Jeff Teague, 27, Al Horford, 13 si Paul Milsap, 13. Urmatoarea partida se va desfasura vineri seara, in aceeasi Phillips Arena din Atlanta.