Prahovenii castiga si al doilea meci al finalei cu muresenii!

csu-bcmCSU Asesoft Ploiesti a reusit o noua victorie pe teren propriu in finala Ligii Nationale masculine de baschet in fata celor de la BC Mures. Mai clara decat in urma cu o zi, 81-67 (45-41), pe fondul ratarilor unor cosuri de la distanta, dar si al bunei organizari in aparare a campionilor en-titre.

Dupa doua sferturi echilibrate, a urmat un al treilea in aceeasi nota, in care gazdele s-au detasat la sapte puncte, 67-60, in ultimul minut, dupa reusitele lui Pot si Flowers. Oaspetii au ratat cosuri de trei puncte prin Ivanovic, Dykes, Peciukas si Adamovic, care aveau sa conteze in stabilirea rezultatului final. La randul lor, adversarii Zigeranovic, Runkauskas, Flowers si Cooper au inscris, contribuind la stabilirea unei diferente de  14 puncte, neconforma cu aspectul general al meciului. Trei dintre ei aveau sa fie principalii marcatori ai echipei prahovene: Runkauskas, 20, Flowers, 18, plus sapte recuperari si Zigeranovic, 14-7. De la invinsi s-au remarcat Barro, 15 puncte, 13 recuperari, double-double, Dykes, 15 si Adamovic, 12. Cel din urma si-a rezolvat problema cu vizita medicala, fiind trimis in teren de antrenorul Audrius Prakuraitis.

CSU Asesoft Ploiesti conduce cu 2-0 si va juca duminica seara la Tg. Mures un meci pe care, daca-l va castiga, va intra in posesia unui nou titlu. Un succes al formatiei gazda va duce la o noua partida, luni seara. Daca vor invinge din nou, va urma intalnirea decisiva, pe 29 mai, la Ploiesti.

Sursa foto: prosport.ro