FINAL / Steaua – Pandurii 3-0. Ros-albastrii castiga prima editie a Cupei Ligii!

fcsb-pandurii

Steaua a castigat prima editie a Cupei Ligii, dupa ce a invins-o la scor de neprezentare, 3-0, pe Pandurii, in ultimul act disputat in aceasta seara pe Arena Nationala.

”Ros-albastrii” au avut parte de un start perfect dupa ce au deschis scorul inca din minutul trei, dupa un penalty transformat de Gabi Iancu. Trebuie insa spus ca arbitrul Adrian Comanescu a acordat lovitura de pedeapsa la o faza la care Chipciu trebuie sanctionat in off-side.

Dupa ce au scapat fara sa primeasca gol la ocaziile lui Nicoara, stelistii au intrat in avantaj la pauza, cu gorjenii. In partea a doua, Alex Chipciu a majorat avantajul cu un sut frumos din apropierea punctului de la 11 metri, iar apoi, acelasi Chipciu a jucat un rol decisiv la reusita de 3-0 a lui George Tucudean.

Asadar, FCSB se impune aparent lejer in aceasta finala si-si adjudeca primul trofeu inter pus in joc in acest sezon, ramanand cu sansa de le castiga pe toate trei.

STEAUA: Nita – Papp, Luchin, Tamas, Latovlevic – Breeveld, Neagu – Chipciu, Iancu, Enceanu – Tucudean.
Antrenor: Costel Galca.

PANDURII: Mingote – Ungurusan, Cordos, Vasilijevic, Momcilovic – Anton, Mrzljak – Radut, Nistor, Nicoara – Matulevicius.
Antrenor: Edi Iordanescu.