Campionii en-titre se impun in primul meci al finalei, in propria arena!

asesoftCSU Asesoft Ploiesti a intampinat o rezistenta darza din partea echipei BC Mures Tg. Mures in meciul de debut al finalei Ligii Nationale de baschet masculin, jucat pe teren propriu. Elevii sarbului Sasa Ocokolic au castigat cu 79-70 (39-31) si vor incerca sa reediteze succesul marti seara, in aceeasi arena.

Prahovenii au condus aproape tot timpul, dar oaspetii, fara Adamovic, care nu-si facuse vizita medicala (!), au ripostat, facand ca diferenta de scor sa nu fie mai mare de 13 puncte. Pe sferturi a fost 24-16, 15-15, 15-13 si 25-26. Muresenii s-au apropiat la un singur cos, 68-70, dupa reusita de trei puncte a lui Capusan, cand mai era doar un minut si jumatate de joc efectiv, dar gazdele, cu Burlacu, in mare forma, s-au desprins, obtinand victoria in fata unei formatii care nu pierduse niciun meci in play-off.

Zigeranovic, 22 puncte, 11 recuperari, double-double, accidentat spre finalul intalnirii si Burlacu, 22 (cinci de trei)-5 au inscris cele mai multe puncte, de la adversari remarcandu-se Dykes, 20-6, accidentat si el, dupa ce marcase un cos superb, Gajovic, 11 si Capusan, 11. Barro a fost, la randul sau, in double-double, 10-15 pentru oaspeti.

sursa foto: „prosport.ro”