Benfica si-a aparat titlul! ”Vulturii” au castigat al doilea campionat consecutiv pentru prima data in ultimii 30 de ani

benfica-campioanaSL Benfica e sigura de al doilea titlu consecutiv de campioana a Portugaliei cu o etapa inainte de inchierea actualului sezon din Primeira Liga. Ultima data cand cel mai titrat club lusitan castiga doua campionate la rand a fost in 1982-1983 si 1983-1984.

In penultima runda, Benfica a facut 0-0 la Guimaraes, insa si FC Porto s-a impiedicat cu Belenenses, in deplasare, obtinand doar un 1-1. Chiar daca Jackson Martinez a deschis scorul in minutul 44, ”dragonii” au fost egalati in minutul 85, de Tiago Caeiro.

Cu un meci ramas de disputat de fiecare dintre cele doua rivale, ”vulturii” au 82 de puncte, cu trei mai multe decat Porto. La meciurile directe, Benfica sta mai bine, dupa ce a batut cu 2-0 pe ”Dragoes” si a obtinut o remiza alba pe ”da Luz”.

Sporting, care a batut cu 4-1 pe Braga in etapa a 33-a, e sigura de ceva timp de locul trei si nu mai avea sanse matematice la tilu nici inaintea acestei partide.