A noua Euroliga pentru Real Madrid! Argentinianul Nocioni, MVP-ul finalei

real-madrid-euroleagueReal Madrid si-a reconfirmat valoarea, reusind sa castige finala Euroligii masculine de baschet, 78-59 (35-28) cu Olympiacos Pireu. Medalia de bronz a revenit echipei TSKA Moscova, care a intrecut pe Fenerbahce Istanbul cu 86-80 (45-24).

Ca si in prima zi a final fourului gazduit de Barclayd Center din Madrid, la meciurile care s-au desfasurat duminica sala a fost arhplina. 12.987 de spectatori si-au incurajat favoritii, care au cucerit al noualea trofeu, ultimul fiind obtinut in…1995. Dupa un prim sfert dominat de oaspeti, care s-au impus cu 19-15, madrilenii au revenit, castigandu-l pe al doilea, cu 20-9 si pe ultimul, cu 25-13, al treilea incheindu-se nedecis, 18-18.

Noua dintre jucatorii trimisi in teren de antrenorul Pablo Laso au inscris; Carroll, 16, dintre care patru de 3, Nocioni, 12, declarat MVP-ul final fourului, Llull, 12, Rodriguez, 11, Maciulis, 9, Fernandez, 7, Rivers, 5, Slaughter, 2 si Reyes, 2. Lojeski a marcat cele mai multe puncte, 17, pentru formatia greaca. Spanoulis, MVP-ul ultimelor doua finale, a deziluzionat, trecandu-si in cont numai 3 puncte, dupa ce a ratat numeroase aruncari de la distanta.

In deschidere, TSKA Moscova a fost foarte aproape de a reedita contraperformanta din urma cu doua zile. A condus, la un moment dat, cu 23 de puncte, 56-33, echipa turca a recuperat, egaland la 70, cu sase minute inainte de final, a mentinut scorul strans pana la 77-77, dar victoria a revenit formatiei ruse. Cosgeterul intalnirii, americanul Goudelock, de la Fenerbahce a marcat 24 de puncte, secondat de coechipierul Bjelica, 18. De Colo a inscris 17 puncte pentru TSKA, urmat de Nichols, 14 si Jackson, 12.