VIDEO / Arbitrii aditionali isi dovedesc inca o data inutilitatea. Sassuolo a deschis scorul cu Milan printr-un gol fantoma

gol-fantoma-sassuoloO noua faza controversata in care s-a pus intrebarea daca mingea a depasit sau nu linia portii a avut loc in primul sfert de ora al meciului Sassuolo-Milan, din etapa a 35-a din Serie A, castigata de formatia ”Neroverdi”, cu 3-2.

In minutul 13, Domenico Berardi a sutat de la aproximativ 25 de metri, Diego Lopez nu a reusit sa retina, iar mingea s-a scurs spre poarta. Portarul spaniol a reusit insa sa respinga mingea pana la urma, dar centralul Marco Guido a acordat gol dupa ce a vorbit si cu arbitrul aditional plasat destul de bine la respectiva faza. La reluare, se poate observa ca balonul nu a depasit in intregime linia.

Berardi a facut apoi 2-0 pe contraatac, in minutul 31, pentru ca peste doar alte doua minute, Giacomo Bonaventura sa reduca din diferenta. La sase minute dupa pauza, Alex a egalat cu o lovitura de cap, insa, in minutul 57, autorul primului gol, Bonaventura, a primit al doilea galben dupa ce a blocat cu mana o minge ce se indrepta spre fata sa.

La scurt timp dupa ce Diego Lopez l-a blocat incredibil, Berardi a reusit hat-trick-ul, in minutul 77, aducand toate punctele pentru Sassuolo. Atacantul ”Neroverzilor” a ajuns la al saptelea gol marcat impotriva ”Rossonerilor” dupa cele patru inscrise in acel meci castigat de echipa sa cu 4-3, in ianuarie 2014.

AC Milan a incheiat meciul chiar in noua oameni, Suso fiind eliminat direct in prelungiri, dupa o intrare dura asupra lui Magnanelli.