Remiza intre Man United si Arsenal in ultimul derby al sezonului din Premier League. Phil Jones, protagonistul unei faze amuzante

phil-jones-united-arsenalIn penultimul meci din penultima etapa din Premier League, Manchester United si Arsenal si-au impartit punctele dupa 1-1 pe ”Old Trafford”. Aceasta a fost, de altfel, si ultima confruntarea directe intre doua dintre echipele din ”Big4”.

Ander Herrera a marcat primul, in minutul 30, dupa ce a reluat din volley, la coltul scurt, centrarea lui Ashley Young. Dupa ocaziile lui Alexis Sanchez si Olivier Giroud, Arsenal a egalat in minutul 82, cand Tyler Blackett a trimis in propria poarta o pasa a lui Theo Walcott. Pana la final, ambele echipe putea castiga, insa Giroud si Robin van Persie au ratat sansele pe care le-au avut.

Derby-ul a insemnat si debutul lui Victor Valdes, catalanul intrand in poarta lui United in minutul 74, in locul accidentatului David de Gea, despre care se vorbeste ca va ajunge la Real Madrid.

Una dintre cele mai amuzante faze ale sezonului a avut loc in minutul 22. Dupa ce a cazut si a incercat sa se ridice, Phil Jones a alunecat si, apoi, a inotat spre minge pentru a o respinge cu capul, de la nivelul gazonului, din fata lui Olivier Giroud.

Dupa acest egal, cele doua isi pastreaza pozitiile pe care le ocupau in clasament. Arsenal ramane pe trei, cu 71 de puncte, iar United pe patru, cu 69 de puncte. Trebuie spus insa ca echipa lui Wenger mai are de jucat si restanta cu Sunderland pe langa partida din ultima etapa.

Tot duminica, Manchester City a invins la Swansea cu 4-2. Desi a condus cu 2-0, datorita golurilor lui Yaya Toure (minutul 21) si James Milner (36), ”cetatenii” au fost egalati in urma reusitelor lui Gylfi Sigurdsson (45) si Bafetimbi Gomis (64). Dupa ce Toure si-a readus echipa in avantaj, Joe Hart a avut una dintre interventiile sezonului, respingand incredibil lovitura de cap a lui Federico Fernandez. Scorul final a fost stabilit de catre Wilfried Bony, in minutul 90+2.