Canada va intalni Rusia pentru aurul Mondialelor din Cehia!

russia-us-world-hockey.siDaca victoria Canadei in semifinala cu Cehia a Campionatelor Mondiale era pronosticata de marea majoritate a specialistilor, infrangerea echipei SUA in duelul cu Rusia a fost mai putin anticipata, daca aveam in vedere evolutiile acestora de pana acum.

Formatia din „tara frunzei de artar” a confirmat din nou, chiar daca a castigat numai cu 2-0 (1-0, 1-0, 0-0) partida cu reprezentativa gazdelor. Au marcat Halls, in minutul 9 si Spezza, 20 de minute mai tarziu. Canada si-a pastrat invincibilitatea, asteptand cu optimism finala de duminica seara, programata in aceeasi arena O2 din Praga.

Rusia a invins SUA cu 4-0, pe reprize 0-0, 0-0, 4-0, golurile fiind inscrise pe parcursul ultimelor 13 minute de joc de Moziaikin, Ovecikin, Sipaciov si Malkin. Nord-americanii vor evolua in finala pentru bronz, care va avea loc in aceeasi sala, inaintea intalnirii ce va decide noua detinatoare a titlului.