Barcelona a batut la Madrid si a castigat titlul in La Liga cu o etapa inainte de final!

barcelona-campioanaFC Barcelona este noua campioana a Spaniei dupa ce a castigat cu 1-0 in fata lui Atletico Madrid pe ”Vicente Calderon” si si-a mentinut avansul de patru puncte in fata lui Real Madrid.

Se poate spune ca Lionel Messi a anulat hat-trick-ul lui Cristiano Ronaldo de la Barcelona, din meciul cu Espanyol. Argentinianul a fost cel care a inscris golul victoriei catalanilor, in minutul 65, dupa o combinatie cu Pedro in careul lui Atletico.

Real Madrid a castigat cu 4-1 pe ”Estadi Cornella-El Prat”, golurile lor fiind marcate de Cristiano Ronaldo (minutele 59, 83 si 90+1) si Marcelo (79). Christian Stuani a marcat pentru Espanyol, egaland in minutul 73.

Asadar, inaintea ultimei etape, Barcelona are 93 de puncte, in timp ce Real Madrid are doar 89.