Real-Olympiacos, reeditarea finalei Euroligii masculine de acum doi ani!

final-fourReal Madrid si Olympiacos Pireu s-au calificat in finala Euroligii masculine, dupa victoriile obtinute vineri seara impotriva ecipelor TSKA Moscova, respectiv Fenerbahce Istanbul. Meciuri urmarite de peste 12000 de spectatori veniti in Barclaycard Center, sala unde joaca partidele de pe teren propriu proaspata campioana a Spaniei.  Cuplajul a fost deschis de o disputa palpitanta, incheiata cu scorul de 70-68 (36-35) in favoarea grecilor, in urma unui cos de trei puncte marcat de MVP-ul final fourilor din 2012 si 2013, Spanoulis. De altfel, acesta a contribuit decisiv, cu 11 puncte inscrise in sfertul al patrulea, la calificarea echipei sale, pentru a treia oara in ultimii patru ani, in ultimul act al principalei competitii europene intercluburi.

TSKA Moscova a pierdut pe mana ei, cum se spune, mai precis pe ratarile jucatorilor sai,
desi a condus 35 de minute pe tabela de marcaj, avand opt puncte avantaj, 59-51. Olympiacos a egalat prin Sloukas la 63 si a preluat conducerea prin Spanoulis, 66-63, impunandu-se pana la urma in acelasi mod ca in finala cu formatia rusa din 2012. S-au remarcat Printezis, 14 puncte, opt recuperari,  Spanoulis, 13, Sloukas, 10, Papapetrou, 9, respectiv De Colo, 18, Kaun, 11 si Weems, 9.

Real s-a impus cu 96-87 (55-35), la capatul unui meci pe care l-a dominat, cu exceptia primului sfert, cea mai mare diferenta fiind de 21 de puncte, 53-32 si 55-34. Cosgeterul intalnirii a fost Goudelock, 26, de la invinsi. Au mai iesit in evidenta madrllenii Ayon, 18 puncte, sapte recuperari, sase pase decisive, Rivers, 17, dintre care cinci cosuri de 3, Rodriguez, 13, Fernandez, 12, Llull, 12, Nocioni, 12, iar de la formatia adversa, Vesely, 20.

Finalele pentru medalii se vor desfasura duminica, in ordinea TSKA Moscova-Fenerbahce Istanbul, Real Madrid-Olympiacos Pireu.