UPDATE / Carla Suarez Navarro a eliminat-o pe Simona Halep in semifinalele de la Roma, dupa doua ore si jumatate

simona-halepUPDATE / Suarez Navarro a facut break-ul la 5-5 si apoi a inchis meciul cu 2-6 6-3 7-5, dupa a treia minge de break. Meciul a durat doua ore si jumatate.

UPDATE / Simona isi castiga serviciul si este la un game de castigarea meciului.

UPDATE / Decisiv echilibrat intre Halep si Navarro, cu break-uri de o parte si de cealalta: 4-4

UPDATE / Carla Suarez navarro castiga setul doi si trimite meciul in decisiv

UPDATE / Joc mult mai bun al ibericei in setul doi, in care conduce cu 5-2

UPDATE / Debut mai slab de set doi al Simonei, care este condusa cu 1-3

UPDATE / Simona incepe cu un break setul doi si ajunge la 7 game-uri castigate la rand

UPDATE / Set Simona Simona Halep! Romanca a fost condusa cu 0-2, dar castiga primul set, dupa ce a luat 6 game-uri la rand

UPDATE / Simona a trecut la conducerea jocului si a facut 4 game-uri la rand. Conduce cu 4-2

UPDATE / Dupa ce a fost conduse cu 0-2, Halep a revenit si a egalat la 2

UPDATE / A inceput meciul Simonei Halep cu Carla Suarez Navarro, in semifinalele de la Roma. Iberica a facut break in debutul primului set.

Stire initiala….

Simona Halep va juca azi, de la ora 13:00, cu Carla Suarez Navarro pentru un loc in utlimul act al turneului de la Roma. In semifinale, a doua favorita a intrecerii a trecut lejer de Alexandra Dulgheru 6-1, 6-0, in timp ce iberica a trecut, neasteptat de usor de Petra Kvitova, 6-3, 6-2.

Pentru Simona aceasta este a sasea semifinala in cele 8 turnee la care a participat in acest an. Romanca a castigat in acest interval si 3 intreceri, Shenzen, Dubai si Indian Wells.

Aceasta este cea de-a zecea confruntare dintre cele doua, Simona aflandu-se in avantaj, 5-4. Romanca a pierdut insa ultimele trei partide jucate pe zgura in fata ibericei. In 2010, in turul I al turneului de la Barcelona, spaniola a castigat cu 6-4, 3-6, 6-3, apoi in sferturile de finala ale aceluiasi turneu, editia din 2012, cu 6-4, 6-1. Ultimul lor confruntare pe zgura a fost la Roland Garros, in 2013, in runda iaugurala, cand Suarez Navarro s-a impus cu 3-6, 6-2, 6-2. De atunci insa lucrurile s-au schimbat simtitor, Simona devenind a doua jucatoare a lumii si aratand o prestatie excelenta pe zgura de la Roma.

Partida dintre Simona Halep si Carla Suarez Navarro poate fi urmarita in direct pe Dolce Sport si in format LiveScore pe www.sptfm.ro, de la ora 13:00.