FINAL / FC Brasov – Steaua 2-3. Rusescu isi readuce echipa pe primul loc, „Steagul” e cu un pas in B

brasov-fcsb

Steaua a reusit sa impuna la Brasov cu 3-2, desi a fost condusa de doua ori, si a obtinut o victorie extrem de importanta in lupta pentru titlu.

„Steagul” a trecut prima data in avantaj chiar din minutul noua, dupa un autogol al lui Alin Tosca. Cristi Tanase a egalat cu un gol senzational, dar, la pauza, tot brasovenii conduceau, datorita lui Catalin Tara. In partea a doua, Galca l-a bagat pe teren pe Raul Rusescu, atacantul care a intors rezultatul si a readus-o pe Steaua pe primul loc.

Asadar, FCSB preia din nou sefia in Liga 1, trecand cu doua puncte peste ASA Tg Mures, echipa ce urmeaza sa joace, in acesta runda, acasa, cu Petrolul. De partea cealalta, FC Brasov se afunda si mai mult, salvarea de la retrogradare fiind aproape imposibila. „Galben-negrii” sunt la trei puncte sub linie, cu doua etape inainte de final.

FC Brasov: Mutu – Goian, Novakovic, Leko, Novak – Aganovic, Juric, Constantinescu – Ganea, Tara.
Antrenor: Adrian Szabo.

FC Steaua: Cojocaru – Rapa, Varela, Tosca, Guilherme – Prepelita, Stanciu – Chipciu, Iancu, Tanase – Tucudean.
Antrenor: Costel Galca.