HCM Minaur Baia Mare, in finala Ligii Nationale masculine, dupa lovituri de la 7 metri!

minaur-baia-mareAl treilea meci al semifinalei masculine dintre HCM Minaur Baia Mare si Dinamo Bucuresti, disputat sambata in sala „Lascar Pana” din capitala judetului Maramures, s-a incheiat cu victoria echipei gazda, 27-24. Dupa 13-12, la pauza, in favoarea oaspetilor si 21-21, la incheierea timpului regulamentar, au urmat doua serii de lovituri de la 7 metri.

In prima serie au marcat Sadoveac, Sabou si Grasu, de la Minaur, Mironescu, Sandrk si Ragot, de la Dinamo. Au ratat Eklemovic, Malmagro, respectiv Vrankovic si Mocanu, ultimul trimitand mingea cu bolta, in bara de sus. Dupa o scurta pauza, a inceput a doua serie, in care handbalistii maramureseni au inscris de trei ori, prin Sadoveac, Eklemovic (care ratase alte doua aruncari in repriza secunda) si Sabou. I-au urmat dinamovistii Mironescu, Sandrk si Ragot, care n-au reusit sa-l invinga pe bravul portar Tatai.

HCM Baia Mare se califica in finala, unde va intalni pe CSM Bucuresti, avand, ca si in duelul cu Dinamo, avantajul disputarii a doua partide in fata propriilor suporteri. Care au ajutat-o enorm in toate meciurile de pana acum.

Spre seara, vom afla daca formatia feminina HCM Baia Mare va avea ca adversara in finala aceeasi reprezentanta a clubului din Capitala. CSM Bucuresti va intalni sambata pe Corona Brasov, la Polivalenta din parcul Tineretului, avand nevoie de victorie. Un succes al oaspetelor, ar duce la un alt joc, decisiv.

sursa foto: digisport.ro