Cel mai rapid hat-trick din istoria Premier League. Sadio Mane a inscris de trei ori in mai putin de trei minute

sadio-mane-hat-trickSenegalezul Sadio Mane, de la Southampton, a reusit performanta de a marcat de trei ori in doar doua minute si 56 de secunde, in meciul pe care ”sfintii” l-au castigat cu 6-1 in fata lui Aston Villa.

Africanul a punctat in minutele 13, 14 si 16, inscriind primele trei goluri ale partidei. Shane Long a facut apoi 5-0 cu o dubla, pentru ca Christian Benteke sa reduca din diferenta in prelungirile prime parti. Scorul final a fost stabilit de Graziano Pelle, in ultimele zece minute.

Mane a depasit, astfel, performanta lui Ole Gunnar Solskjaer, cel care a reusit un hat-trick in doar patru minute, intr-o victorie obtinuta de Manchester United, cu 8-1, in fata lui Nottingham Forest, pe ”City Ground”, pe 6 februarie 1999. Intrat pe teren in minutul 72, in locul lui Roy Keane, norvegianul a marcat atunci chiar de patru ori, in minutele 80, 88, 90 si 90+1. In respectiva zi se implineau si 41 de ani de la dezastrul aviatic de la Munchen.