Simona Halep e prima semifinalista de la Roma, dupa doar un game pierdut in fata Alexandrei Dulgheru!

halep-dulgheruSimona Halep este prima jucatoare calificata in „careul de asi” al turneului de la Roma, dupa victoria in fata Alexandrei Dulgheru, in doar 56 de minute, scor 6-1, 6-0.

Pentru Simona e a doua oara cand ajunge in penultimul act la turneul din capitala Italiei. Acum doi ani, Halep venea din calificari si ajungea pana in semifinale, trecand de Hantuchova, Radwanska, Vinci sau Jankovic, inainte de a pierde in fata Serenei.

Intalnirea dintre cele doua romance a fost prima de pe Arena Centrala. Alexandra si Simona nu s-au mai intalnit niciodata in circuitul WTA. Invingatoarea va juca in semifinale impotriva castigatoarei dintre Petra Kvitova si Carla Suarez Navarro.

Alexandra e o luptatoare, a facut un rezultat destul de bun pana acum si nu are nimic de pierdut. Nu conteaza cine castiga, o romanca va fi in semifinale, asa ca pentru Romania e bine. Eu am sansa mea si, cu siguranta, voi lupta ca sa castig. Sper sa fie un meci frumos si sa vina cat mai multa lume. Pe teren suntem mereu adversare, dar nu o consider un adversar si in viata de zi cu zi. Asa ca ii doresc succes si sa fie sanatoasa„, a spus Simona la DolceSport.

Cred ca la meciul cu Halep vor fi 90 la suta romani în tribune. Nu stiu daca vor fi si straini. E frumos pentru Romania, va fi un meci frumos si o atmosfera pe masura. Am jucat cu ea cand eram junioare, aveam 14-15 ani, cred ca m-a batut ea. O sa vorbesc cu antrenorul si o sa vedem ce planuri sa punem în aplicare. Nu e degeaba numarul 2 mondial, a spus Alexandra Dulgheru pentru Dolce.

Inceputul meciului

Setul 1

Halep incepe cu un as si castiga gameul de debut 0-1

Dulgheru egaleaza, dupa un game castigat cu lejeritate 1-1

Game adjudecat de Halep, dar „Piti” a castigat cel mai spectaculos schimb de mingi de pana acum 1-2

Simona face primul break 1-3

Si se detaseaza, dupa un nou game castigat pe propriul servicu 1-4

INFO: In partida de ieri, cu Makarova, la acelasi scor, Dulgheru a inceput remontada si nu s-a oprit decat atunci cand a castigat setul!

Un nou game in dreptul lui Halep, dupa al doilea break consecutiv 1-5

Primul set este adjudecat de Simona Halep, 1-6

Setul 2

De data asta, Dulgheru deschide setul pe propriul servicu, dar Halep isi continua forma buna si face break-ul 0-1

Desi a avut prima sa minge de break in acest meci, Alexandra a pierdut si al doilea game din acest act 0-2

Dupa a patra minge de break, Halep isi adjudeca si acest game 0-3

Isi castiga servicul si apoi face un nou break 0-5

Halep se impune in fata lui Dulgheru cu 6-1, 6-0, dupa nici o ora de joc, si e prima semifinalista la turneul de la Roma!