UPDATE / Alexandra Dulgheru a trecut de Makarova si e in sferturi, unde va juca impotriva Simonei Halep! Begu a pierdut in fata Azarenkai

Dulgheru-la-Roma

UPDATE, ora 01:30 / Irina Begu a fost invinsa de bielorusa Victoria Azarenka cu 6-4, 5-7, 6-1, joi seara, in ultimul meci din optimile de finala ale turneului WTA de la Roma. dupa doua ore si 17 minute. A fost a cincea din din tot atatea posibile pentru fostul lider mondial, actualmente pozitia a 29-a WTA.

UPDATE, ora 15:10 / Simona Halep s-a calificat, joi, fara emotii in sferturile de finala ale turneului de la Roma. Constanteanca a invins-o clar in optimi pe americanca Venus Williams (favorita numarul 14) in doua seturi, scor 6-2, 6-1 si va juca, vineri, impotriva Alexandrei Dulgheru!

UPDATE, ora 14:00 / Abia revenita pe teren, dupa maratonul cu Lucie Safarova, Alexandra i-a administrat o infrangere categorica Ekaterinei Makarova, locul 8 WTA, scor 6-4, 6-3, si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Roma. Interesant este ca Dulgheru isi va afla urmatoarea adversare in urma duelului dintre Simona Halp si Venus Williams, care va incepe la ora 14:00.

UPDATE, ora 14:00 / In turul doi la dublu, Horia Tecau l-a invins inca o data pe Florin Mergea, punand capat seriei de sase victorii consecutive ale campionilor de la Madrid. A fost 6-2, 5-7, 10-8 pentru Tecau si Rojer, care se-au calificat in sferturi, unde isi asteapta viitori adversari dintre Cuevas/Marrero si Nestor/Paes.

stirea initiala …

Prima care va juca va fi Alexandra Dulgheru, de la ora 12:00, in fata rusoaicei Ekaterina Makarova, locul 8 WTA. Dupa acest meci, pe acelasi teren, va intra Simona Halep, care se va duela cu americanca Venus Williams, partida urmand sa inceapa in jurul orei 14:00.

In fine, Irina-Camelia Begu, locul 31 WTA, va evolua impotriva Victoriei Azarenka (Belarus), locul 29 WTA, in ultimul meci de pe Arena Centrala, meciul fiind programat nu inainte de ora 22:00.

La dublu masculin, partida dintre perechile Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda), cap de serie numarul 3, si Florin Mergea/Rohan Bopanna (Romania/India) se va disputa pe terenul 1, de la ora 12:00.

In optimile de finala ale probei de dublu feminin, perechea Simona Halep/Francesca Schiavone (Romania/Italia) va evolua pe terenul 2, in jurul orei 18:00, impotriva cuplului rus Alla Kudriavteva/Anastasia Pavliucenkova, cap de serie numarul 8.

Toate meciurile fetelor noastre la simplu vor fi televizate pe Dolce Sport.