Favoritele au avansat in careul de asi al Mondialelor, Canada face din nou scor!

cehia-hocheiSferturile de finala de la Mondialele elitei s-au incheiat joi seara cu rezultate scontate de majoritatea specialistilor prezenti la editia care se desfasoara in doua orase din Cehia. Echipa tarii gazda s-a calificat cu ceva emotii dupa confruntarea cu Finlanda, ca si Rusia in duelul cu Suedia.

SUA a fost condusa, dar a revenit, impunandu-se la doua goluri diferenta, iar Canada a inregistrat o noua victorie la scor, 9-0. Cehia a invins Finlanda cu 5-3, dupa ce nordicii au avut avantaj in trei randuri, 1-0, 2-1, 3-2. Veteranul Jagr si Sobotka au stabilit rezultatul final in ultimele patru minute.

Un alt derby a opus echipele Rusiei si Suediei, prima reusind sa castige tot cu 5-3, pe reprize 2-0, 1-1, 2-2.

Elvetia a deschis tabela in partida cu SUA, dupa care a primit trei goluri, fara a inscrie vreunul. In cel mai dezechilibrat duel, Canada a intrecut Belarus cu 9-0 (4-0, 2-0, 3-0).

Semifinalele se vor desfasura sambata, tot la arena pragheza O2, in urmatoarea ordine: Canada-Cehia si SUA-Rusia. Invingatoarele vor juca a doua zi, cu trofeul pe masa, dupa intalnirea formatiilor invinse, care va decide medaliata cu bronz.