Cavs, se califica in finala Conferintei de Est a NBA, Rockets castiga pe terenul lui LA Clippers, in Vest si amana verdictul!

CavsCleveland Cavalliers a castigat neasteptat de lejer meciul cu numarul 6 din semifinala Conferintei de Est a NBA, pe terenul echipei Chicago Bulls si s-a calificat in ultimul act. Si Houston Rockets s-a impus in deplasare, la Los Angeles Clippers, egaland scorul general la 3. Meciul decisiv il va sustine sambata seara in propria arena.

Desi n-a mai fost principalul marcator al noii sale echipe Cleveland Cavalliers, invingatoare cu 94-73 (58-44), starul Le Bron James a reusit sa inscrie 15 puncte, la care s-au adaugat noua recuperari si 11 pase decisive. Le Bron va juca a cincea finala in Conferinta de Est, dintre care patru au fost in tricoul lui Miami Heat. Cosgeterul intalnirii avea sa fie James Butler, de la Chicago Bulls, 20. De la Cavs au mai punctat Matthew Dellavedova, 19, Tristan Thompson, 13, JR Smith, 12, iar de la gazde Darrick Rose, 14 si Pau Gasol, 5.

Houston Rockets s-a impus cu 119-107 (62-64), in Vest, diferenta care s-a conturat in ultimul sfert. Clippers a facut legea pe teren in primele 30 de minute, conducand, la un moment dat, cu 19 puncte, 87-68. Rockets a revenit puternic, egaland la 102, cand mai erau patru minute de joc efectiv, desprinzandu-se apoi la 112-102. Succes la care a contribuit cvintet compus din James Harden, 23, Dwight Howard, 20, Josh Smith, 19, Corey Brewer, 19, Terrence Jones, 16. Echipa gazda si-a dezamagit suporterii, singurii care i-au incantat prin reusitele lor fiind Chris Paul, 31 puncte, 16 recuperari, double-double si Blake Griffin, 28-8.