Hawks si Warriors, la o victorie de calificarea in finalele Conferintelor NBA!

playoffs-NBAAtlanta Hawks, in deplasare si Golden State Warriors, in propria arena, au obtinut a treia victorie, din cinci meciuri, in semifinalele NBA, mai avand nevoie de una singura pentru a se califica in ultimul act al celor doua Conferinte.

Hawks s-a impus, dupa un meci de infarct, cu 82-81 (41-47), la Washington Wizzards, printr-un cos reusit in ultima secunda de MVP-ul partide, Al Horford, autor a 23 de puncte-11 recuperari-sase pase decisive-cinci blocaje. Ultimele sase minute au fost dramatice. Echipa gazda conducea cu 73-64, dar oaspetii s-au apropiat la un singur punct in doua minute, preluand apoi conducerea si distantandu-se la 78-73, dupa reusitele lui Dennis Schroder. Wizzards a ripostat prin Marcin Gortat, care a egalat la 78, cand mai erau 51,8 secunde, dar De Mare Carroll si-a adus din nou colegii in avantaj, 80-78. Paul Pierce reduce pentru ultima oara diferenta, dar Harford n-a fost de acord, dand lovitura de gratie pentru Hawks, cu un lay up. De la invingatori s-au mai remarcat Jeff Teague, 14 puncte, sapte recuperari, Paul Millsap, 14-7 si Dwight Carroll, 10, iar de la echipa gazda Bradley Beal, 23 si John Wall, 15 puncte, sapte recuperari. Urmatorul joc va avea loc vineri seara, pe terenul celor de la Atlanta Hawks, care-si pot realiza obiectivul accederii in finala Estului.

Golden State Warriors n-a lasat nicio speranta adversarilor de la Memphis Grizzliers administrandu-le un esec la 20 de puncte diferenta, 98-78 (49-41), in Conferinta de Vest. La un asemenea scor, mentionam doar principalii marcatori: Klay Thompson, 21, Stephen Curry, 18, toate de trei puncte, Harrison Barnes, 14, respectiv Marc Gasol, 18 puncte, 12 recuperari, double-double si Zach Randolph, 13-10, tot double-double.

Meciul cu numarul 6, programat vineri la Memphis, devine extrem de important pentru a decide cine va evolua in ultimul act al Vestului.