Gorjenii castiga in deplasare primul meci al finalei mici cu bucurestenii!

steaua-energiaEnergia Tg. Jiu s-a impus la scor, 95-75 (49-47), in fieful echipei Steaua CSM Eximbank Bucuresti, in partida inaugurala a finalei pentru medalia de bronz a Ligii Nationale de baschet masculin.

Gorjenii au condus si in prima parte a meciului, la sapte puncte, 31-24, diferenta care s-a marit considerabil dupa pauza. De la 10 lungimi, 57-47, s-a ajuns la 68-51, 73-55, 81-58 si 95-70, cand mai erau trei minute de joc. Au contribuit la acest succes, indeosebi, Troupe, 19, Darby jr, 19, Karpelesz, 13, Mack, 11, Watson, 11. Stelistii au avut o evolutie palida, singurii care ar putea primi nota de trecere fiind Amis, 15, Nicoara, 14 si Barac, 13. Sa nu stirbim, totusi, meritele formatiei invingatoare, care s-a remarcat si in Eurochallenge, unde a obtinut medalia de bronz.

Urmatorul joc va avea loc duminica la Tg. Jiu, o victorie a gazdelor punandpractic punct acestei dispute. Un succes al echipei bucurestene ar duce la o noua intalnire, in sala regimentului de Garda din Capitala, miercurea viitoare.