Victorii in deplasare pentru Hawks si Warriors in semifinalele Conferintelor NBA!

hawksAtlanta Hawks, in Est si Golden State Warriors, in Vest au castigat pe terenurile echipelor Washington Wizzards, respectiv Memphis Grizzliers in meciurile cu numarul 4 ale semifinalelor celor doua Conferinte ale NBA. Scorul general a devenit 2-2, iar urmatoarele partide vor avea loc in fiefurile invingatoarelor.

Hawks s-a impus cu 106-101 (65-55), gratie prestatiei din primele doua sferturi, revenirea tardiva a adversarilor neputand influenta rezultatul final. Cea mai mica diferenta, 65-64, s-a inregistrat in minutul 21. Oaspetii s-au desprins la 81-72, 99-90, gazdele s-au apropiat la 101-104, cand mai erau 36,7 secunde de joc, dar Millsap a inlaturat emotiile invingatorilor, dupa ce a transformat cu precizie doua aruncari libere.

Principalul marcator al celor de la Hawks a fost Jeff Teague, 26, plus opt pase decisive, secondat de Paul Millsap, 19-5-5 si Al Horford, 18. Bradley Beal, cosgeterul partidei, cu 34 puncte, opt recuperari si patru pase decisive si Paul Pierce, 22 puncte, cinci recuperari n-au putut evita infrangerea suferita in fata propriilor suporteri.

Warriors a reusit o victorie fara dubii, 101-84 (61-44) in fieful lui Grizzliers. Datorata, mai cu seama, evolutiei trio-ului Stephen Curry, 33 puncte, opt recuperari, cinci pase decisive-Draymond Green, 16-Kay Thompson, 15. De la invinsi s-a remarcat Marc Gasol, autor a 19 puncte.

Etichetat cu: , , , , , , , ,